Гангстерските филми, с които изобилства Холивуд, може и да са развлекателни, но при внимателен преглед от тях можем да научим много за най-разпространените финансови грешки. Например:

Кажи здравей на малкия ми приятел („Белязаният")

Вашата банкова карта разполага със същата сила, с която и автоматът на Тони Монтана в култовата лента . Тя ви отваря много врати, но не ви прави неуязвим.

Или както обяснява финансовият експерт на Money: Start Here Денис Уинстън: „Това, че имате пистолет, не означава, че можете да стреляте. Това, че имате банкова карта, не ви прави финансово грамотен".

Той съветва да се научите да уважавате банковата си карта, защото това означава да уважавате парите си, да умеете да се ползвате правилно от нея и да я пазите добре- ако трябва и под ключ.

Вашата банкова карта диктува качеството на вашия живот, припомня той.

Ще ти направя предложение, на което не можеш да откажеш („Кръстникът")

Ако никой не е опрял пистолет в слепоочието ви, спокойно можете да помислите два пъти преди да се впуснете в тегленето на кредит или използването на кредитна карта. Можете да пресметнете цената на предстоящата покупка и да приспаднете към нея лихвата по кредита ви, да прецените доходите си и сроковете за изплащане. Е, все още ли кредитът е предложение, на което не можете да откажете?

Твоите убийци винаги идват с усмивка на уста („Добри момчета")

Както казва Хенри Хил в „Добри момчета": „Твоите убийци винаги идват с усмивка на уста- като приятели- и винаги идват тогава, когато си най-слаб и най-много се нуждаеш с помощта им".

По думите на Гейл Кънингам, вицепрезидент на Националния консултационен фонд по кредити на САЩ, всяка форма на кредитиране малко или много прилича на сделка с мафията: „Плащаш навреме или ще платиш със самия себе си". В случая разбира се никой не отправя заплаха за живота ви, а просто за парите и кредитната ви история. Едва ли сте в състояние да гарантирате, че ще теглите кредит един-единствен път през живота си.

Не е препоръчително и да търсите нетрадиционни форми за кредит, които могат да ви излязат дори по-скъпо. По думите на Кънингам: „Недостигът на спестявания често ни кара да вземаме решения, които не са в наш интерес".

Колкото по-дълго играят, толкова повече губят и в крайна сметка ние ще получим всичко („Казино")

Не рискувайте и играйте по правилата. Аарон Патцер, вицепрезидент по финансовите въпроси на Intuit, дава няколко съвета в тази насока:

- постоянно искайте информация за състоянието на сметките и кредитите си, за да сте в течение на това, което се случва

-периодично проверявайте финансовите си операции за грешки

-разнообразете кредитите си, за да се възползвате максимално благоприятно за вас от предложенията на пазара си: кредити, кредитни карти, лизинги, ипотеки.

Станете наш почитател във Facebook