Индексът на сините чипове SOFIX регистрира вчера нова най-ниска стойност от близо две години и половина, като е във фаза на корекция от повече от година и половина насам.

По време на корекцията си индексът загуби малко над 30% от стойността си, а инвеститорите започват да си задават въпроса „ще се оправи ли някога ситуацията на родния капиталов пазар?“.

Ако инвеститорите се учат от историята, ето няколко грешки от тази година, които да не допускате през следващата:

1. Историята не винаги се повтаря

Не забравяйте, че това, което се е случвало до момента на пазара, е било предопределено от определени фактори и няма гаранция, че ще се повтори.

В тази насока, не е задължително индексът да пада през следващата година, защото е падал през изминалата. Няма гаранция също така, че той ще регистрира ръст от 100% през годината след края на корекцията му от над 15%, както се е случвало в деветте случая в историята му, при подобни обстоятелства.

Няма гаранции и че двата месеца - декември и януари, отново ще донесат добри резултати за борсата, както в изминалите години.

И докато не е лошо да хвърляте по едно око на историята, то не се водете сляпо от нея в бъдещите си инвестиционни решения.

2. Пазарите са циклични

Може би ви се струва, че ситуацията на родния фондов пазар никога няма да се подобри и че лошите времена никога няма да отминат. Сега си спомнете за напълно противоположните убеждения сред почти всички инвеститори по време на бума от 2007 г.

Не забравяйте, че пазарите са циклични и често нещата се променят точно тогава, когато всички са убедени, че това не може да се случи.

3. Крайно настроени сте

Крайните настроения никога не са препоръчителни на фондовите пазари, защото могат да доведат след себе си непреодолими капиталови загуби. Затова - избягвайте ги. Тук могат да се включат както крайния песимизъм, така и крайния оптимизъм. Както се казва, „истината винаги е някъде по средата“.

Да не сте неразумни не означава и да не смеете да инвестирате. Преценете рисковия си профил и подходете към пазара с дългосрочна визия по начин, който ще ви накара да се чувствате комфортно.

4. Използвайте капиталовия пазар, за да подсигурите старините си

Не, инвестициите на фондовите пазари няма да ви направят богати. Това е сигурно! Те обаче могат да ви помогнат да подсигурите старините си и да увеличите спестяванията си.

Дори въпреки срива от 2008 година, инвестициите на БФБ (измерени чрез SOFIX) все още са носили среден доход от над 20% в 15-годишната съвременна история на пазара. Мислете с 15 години напред.

5. Не слагайте всичко в една кошница

Фалитът на КТБ показа какво може да се случи, ако всичко е в една кошница. Освен за броя на компаниите, диверсификацията може да се използва успешно от инвеститорите и по отношение на времевия период в инвестирането.

Не инвестирайте целия си капитал в определен момент. Вместо това инвестирайте на части през определен интервал от време. Така ще намалите рисковете.

6. Не бъркайте инвестиционния си хоризонт и рисковия си профил с този на някой друг

Важно е, преди да започнете да инвестирате, да определите периода, в който средствата, насочени към пазара, няма да са ви нужни. Това е критично за определяне на целената доходност и толератност към риск, както и при формиране на инвестиционния ви портфейл.

Не копирайте сляпо портфейлите и инвестиционните стратегии на други инвеститори, те може да не отговарят на вашите дългосрочни цели.

7. Опитвате се да таймирате пазара

Както вече споменахме, пазарът е цикличен и вълнообразен. Не се опитвайте да хванете всяко едно движение нагоре и надолу. Вместо това се съсредоточете върху постигане на дългосрочните си цели.

В противен случай съществува опасност да „купувате на върха и продавате на дъното непрекъснато“ и да влезете в „спирала на постоянни загуби“.

8. Не се интересувате от таксите и комисионите

Таксите и комисионите са критични, особено за тези, които търгуват по-често, особено в периоди като настоящия - на отрицателна доходност за пазара. Тези такси и комисиони могат сериозно да изядат доходността ви или да допринесат за натрупване на допълнителни загуби.

Същото важи и за инвестиционните фондове. Направете си труда да се запознаете не само с историческото представяне на един фонд, но и с таксите и комисионите, събирани от него.