На животозастраховането трябва да се гледа като на инвестиция за сигурно бъдеще. Трудните финансови времена обаче карат много хора да поставят този разход значително по-назад в приоритетите си.

Така например, в САЩ животозастраховането се е понижило до 50-годишен минимум, според проучване на LIMRA. Едва в 44% от щатските домакинства има сключена индивидуална застраховка живот.

В същото време се регистрира и ръст на домакинствата, където няма подобна застраховка. Към днешна дата в 30% от домакинствата (които възлизат на около 35 млн.) няма подобно покритие. За сравнение през 2004-та година този процент е бил едва 22%.

При домакинствата с деца под 18 години, които на практика се определят като тези с най-голяма нужда от подобна застраховка, 11 милиона нямат такава.

Ето и някои от най-големите грешки свързани с животозастраховането, според изданието insure.com.

1. Широко се подценява семейната застраховка живот, като на практика се „подценява човешкия живот"

Хората често подценяват и сумата, за която да се застраховат. В интернет пространството има много калкулатори, които вземат в предвид редица индивидуални критерии, а крайният резултат е препоръчителната сума, за която е необходимо да се застраховате.

2. Широко застъпена грешка е да не се оценява неработещата съпруга

Хората освен, че не оценяват правилно липсата на работещия съпруг, често не смятат и разхода, който се пести от неработещата съпруга, която се занимава с гледане на деца и домакинска работа.

Според изследвания годишно са необходими 117 000 долара в САЩ, за да се замести това съпругата да си стои вкъщи, разходи, които много хора не вземат под внимание.

3. Купуване на застраховка живот с премия, която нараства във времето

Много често хората се оказват в ситуация, в която не могат да си позволят повишаващите се вноски по застраховката живот и се отказват от нея. Много по-добър вариант е закупуване на застраховка с твърдо фиксирани вноски, което позволява по-добро бюджетиране за един по-дълъг период от време.

4. Неефективна преценка за типовете налични застраховки

Хората често не проверяват всички продукти, които се предлагат на пазара и така нямат възможност да преценят кой точно продукт в най-голяма степен отговаря на техните нужди. Особено с пълна сила важи това за младите хора, които сключват дългосрочни застраховки.

5. Закупуване на сложен продукт застраховка живот

Закупуването на продукт, който не се разбира напълно от животозастрахования, крие рискове от това да не е най-подходящият за нуждите на застрахования. Често застраховката живот се обвързва със спестовни продукти, като носи на собственика по-нисък доход от алтернативни инвестиции.

6. Неосъзнаване на нуждата от застраховка живот

Според специалистите повечето хора смятат, че този род застраховка е „прекалено скъпа", защото не си дават сметка за нуждата от нея. Особено е важна тя за хора със значителни задължения и семейство с малки деца, които изцяло разчитат на дохода на работещия.

В същото време специалистите подчертават, че в наши дни застраховката живот е значително по-евтина от това, което е коствала на хората от средното за един по-дълъг период от време в исторически план.

7. Позволявате на брокер да попълни застраховката живот от ваше име

Разбира се, воден от чисто търговски цели, застрахователният брокер най-вероятно ще сключи най-скъпата застраховка, покриваща и клаузи и опции, които не е съвсем сигурно, че ще са ви необходими.