Китайските индекси влязоха във вторичен мечи пазар за втори път от девет месеца през настоящата седмица. Това стана, след като основните индекси регистрираха понижение от 20%, което е основен критерии за дефиницията „мечи пазар".

Това привлича все повече индивидуални инвеститори към пазара, които искат да се застраховат срещу инфлацията. А тя е значителна.

Цените на недвижимите имоти, например, поскъпнаха до нови рекордни стойности, принуждавайки правителството да забрани заеми за трети дом, в усилията си да „ охлади" инфлацията и нагорещената икономика.

Само през четвъртото тримесечие ръстът в имотите в големите градове на Китай се изчислява на около 25% в сравнение със същото тримесечие на предходната година.

Така, след като инвестициите в имоти стават все по-трудни, хората по естествен път избират инвестициите на борсата.

„Фондовата борса е най-добрият избор в момента" коментира 27-годишен счетоводител от Шанхай, цитиран от финансовото издание Bloomberg.

Анализатори от инвестиционната банка JPMorgan Chase & Co. очакват китайските акции да регистрират нов ръст от 40% през следващата година.

Междувременно от Citigroup Inc. очакват пък цените на недвижимите имоти да регистрират понижение от 20% през настоящата година, следствие на предприетите от централната банка на Китай рестриктивни действия.

Спестяването е изключителна традиция в Китай. Нивото на спестяване е при 54% от БВП на Китай през 2008 година, най-голямото съотношение сред водещите световни икономики.

В тази насока е налице изключително голям потенциален ресурс, който може постепенно да започна да се пренасочва към фондовия пазар в страната, в условията на заплаха от значителна инфлация.

Китайската икономика отбеляза ръст от 11.9% през първото тримесечие на годината, или най-много от три години насам. Междувременно инфлацията в страната през април възлезе на 2.8%.