Очакванията за по-нататъшни стимули от страна на ЕЦБ накараха инвеститорите да пренасочат вниманието си от щатските към европейските пазари.

През януари са били отчетени рекордни средства, насочени към индексните фондове, базирани на европейските пазари. В резултат индексът, следящ представянето на най-големите европейски компании - Stoxx Europe 600, е отчел най-доброто си представяне от януари 1989 година насам.

В същото време първият месец на годината е бил най-лошият за широкия щатски индекс S&P 500 от една година насам.

Налице е съществено повишение на волатилността на фондовите пазари, предизвикано от решението на швейцарската национална банка, както и изборите в Гърция, коментират специалисти.

Сега, след шест години на по-слабо представяне от щатските индекси, европейските индекси се очаква да се представят по-добре от щатските, прогнозира Майкъл Каплер от Mittelbrandenburgische Sparkasse, цитиран от Bloomberg.

„Това е едва началото“, смята Каплер. „Европа е пред масирани стимули за икономиката, като в същото време слабото евро и ниските финансови оценки, в условията на стабилен ръст на печалбите, се очаква да подкрепят европейските индекси“, мотивира се Каплер.

Каплер очаква сериозно пренасочване на капитали към Европа, дори и в условията на известни политически рискове.

Президентът на ЕЦБ Марио Драги обяви програма за обратно изкупуване на активи на стойност 1.1 трилиона долара само три месеца, след като Фед прекрати своята програма за стимулиране. Над щатските индекси тежат и перспективите за увеличаване на лихвите в САЩ през тази година.

Европейските индекси се повишиха до седемгодишен максимум днес, а лихвите по европейските облигации се понижиха до най-ниските си нива от 2003 година.

Налице са малки възможности за реализиране на доходност от облигации, което кара все повече инвеститори да поглеждат към фондовите пазари, според пазарни специалисти.

Анализаторите очакват ръст в печалбите на компаниите от Stoxx 600 в размер на 7.3% през тази година спрямо повишение с едва 3.4% в печалбите на компаниите на компонентите на S&P 500.

Европейските акции са и с по-ниски съотношения цена-печалба от щатските, като индексът Stoxx 600 е със съотношение цена-прогнозирана печалба от 15.3 спрямо 16.7 за S&P 500.