Ако кандидатствате за работа, евентуалният ви бос ще направи всичко възможно да събере колкото се може повече данни за вас.

Затова се пригответе да ви задават всякакви въпроси. Но на пръв поглед най-простите от тях могат да ви обидят най-много. В много случаи може да се окаже, че работодателят няма право да ги задава, но вие не подозирате за това, предупреждава в. "Уолстрийт джърнъл".

Такива са въпросите за вашата възраст, раса, етнически произход, пол, религия, семейно положение и сексуална ориентация. Въпросите, които ви задават при кандидатстване, трябва да са свързани с вашата работа, а не с това какво представлявате като личност. Ако ви задават неуместни въпроси, не лъжете, а просто учтиво отказвайте да отговаряте на тях, съветва адвокатката Лори Аделсън, често разрешаваща трудови спорове в полза на наемника.

Тя дава пример с 9 въпроса, които са незаконни, но често са смятани за правилни и подходящи, цитирани от в. 24 часа.

1. Били ли сте арестуван?

По закон работодателят няма право да ви пита за това. Той обаче има правото да попита дали сте били осъждан за някакво престъпление. Досие с присъда не може автоматично да отхвърли вашата кандидатура, освен ако не е пряко свързано с бъдещата ви работа. Ако например сте били осъден за изнасилване и кандидатствате за учител, вероятно няма да получите мястото.

2. Женен (омъжена) ли сте?

Дори шефът да иска по този начин да разбере колко време може да отделяте на вашата работа, въпросът е незаконен. Защото той разкрива семейното ви положение, а също така от него намирисва и каква е сексуалната ви ориентация.

3. Имате ли деца?

Причината за въпроса може да е същата като в предишния случай. Това обаче също е забранено от закона. Но работодателят има правото да ви попита направо дали имате други ангажименти, които да съвпадат с работното ви време.

4. От коя страна сте?

Ако имате чуждестранен акцент, въпросът изглежда невинен. Запомнете обаче, че това е забранено, защото става дума за вашия етнически произход. Работодателите нямат право да се интересуват от народността ви. Но те могат да ви попитат имате ли право да работите в тяхната страна.

5. Кой е родният ви език?

Не е работа на шефовете да го знаят. Но за да разберат доколко владеете езици, те имат пълното право да ви попитат на какъв друг език можете да четете, говорите и пишете без проблеми.

6. Имате ли неуредени дългове?

Работодателите могат да ви попитат за вашите кредити само ако им разрешите. Но те не могат да отхвърлят вашата кандидатура, освен ако дълговете не ви пречат да заемате позицията, за която се борите. Шефовете нямат право да ви питат и колко успешно се справяте със семейния бюджет.

7. Пиете ли в компания?

Не могат да ви питат нито за това, нито дори дали употребявате разрешени от закона наркотици. В САЩ от такива въпроси ви пази Актът за защита на инвалидите. Така например хората, лекуващи се в момента от алкохолизъм, не са длъжни да разкриват проблема си при събеседване за работа.

8. Колко години трудов стаж имате?

Чрез този въпрос босовете могат да разберат на колко години сте, което е незаконно. По същата причина те нямат право да ви питат кога сте завършили училище или университет, нито кога е рожденият ви ден. Те обаче могат да попитат колко време сте работили в определена сфера.

9. Какви религиозни обичаи спазвате?

Шефовете може би искат да разберат дали начинът ви на живот засяга вашето работно време. Въпросът обаче е незаконен, защото засяга религията ви. Вместо това могат да ви попитат дали сте на разположение в неделя и така косвено да получат нужната им информация.

9-те гафа, които ви затръшват вратата

Когато търсите работа, поканата да се явите на събеседване изглежда огромен успех.

Наистина е така, но в повечето случаи това е само една стъпка в дългия процес на назначаване. За някои позиции могат да бъдат викани десетки хора и конкуренцията ще е жестока. Затова не рискувайте да изтървете някоя фраза убиец, съветва изданието Синиър монстър. Тя тутакси ще ви изхвърли.

1. Какви аванти давате?

Оставете тази тема за фазата на преговорите. Можете да я повдигнете, след като сте получили предложение за работа или след като го е направил самият шеф. Човек, търсещ хора за голяма компютърна фирма, казва, че мнозина кандидати питали колко безплатни продукта ще получат. Никой от тях не получил работа.

2. С какво се занимава вашата компания?

Ако щете вярвайте, но на мениджърите редовно им задават такъв въпрос. Преди да идете на срещата, проучете какво прави фирмата и дори предложете нещо специфично, което би й помогнало да го прави по-добре.

3. Предишният ми шеф беше голямо лайно.

Оплакванията от предишната работа ще ви донесат само беди. Дори да казвате истината, ще изглеждате като мрънкало. А точно с такъв човек никой не иска да работи. Страхотно е да разказжете за предизвикателствата, пред които сте били изправени, и наблегнете на постигнатите от вас успехи.

4. Харесват ми очилата ви.

Никога не правете такъв комплимент на човека срещу вас. Така може да кажете нещо не намясто или просто да изпаднете в глупаво положение. Комплиментите са хубаво нещо, но те трябва да имат професионален оттенък. Например бихте могли да похвалите компанията или нейния служител за постигнатите напоследък успехи.

5. Страшно ме болят краката.

Оплакванията от физически дискомфорт ще бъдат възприети негативно или като опит да се оправдаете за лошото си представяне. Един мениджър в Силиконовата долина в Калифорния разказва за кандидат, който оправдал глабоволието си с як запой предната вечер. Иска ли питане, че този гуляйджия не е бил назначен.

6. Уволниха ме от последната ми работа.

Ясно е, че не бива да лъжете на събеседване. Но има много по-умни начини да обясните, че са ви изхвърлили. Например: "С шефа имахме съвсем различни схващания по въпроса върху какво трябва да се съсредоточи нашият отдел и много бързо стана ясно, че бих бил щастлив на ново място като това." Изтъквайте какво сте научили в миналото и защо работата, за която кандидатствате, е точно подходящата за вас.

7. Просто търся каква да е работа.

Може да е самата истина, но отчаянието няма да трогне никого. Човекът срещу вас трябва да знае, че вие искате да работите именно това, за което кандидатствате, и че сте в състояние да го правите.

8. Не знам.

Ако наистина не знаете как да отговорите на някой въпрос за вас или вашето минало, опитайте със следния отговор: Ще разбера и ще се върна при вас до края на деня. Но ако ви питат какво бихте направили при хипотетична ситуация на желаното от вас работно място или ви зададат въпрос, изискващ оригинален отговор, от рода на Колко топки за голф трябват, за да се напълни тази стая?, вашата реакция трябва да покаже мисловния ви процес. Мислете на глас: "Първо трябва да определя обема на стаята. От него трябва да извадя обема на мебелите..." И все в този дух.

9. Главният ми недостатък е, че работя прекалено много.

Всеки знае, че този отговор е пълна глупост. Как тогава ще отговорите на въпроса кой е главният ви недостатък? Изберете нещо, което не е свързано пряко с работата, за която кандидатствате, но за което сте положили усилия да подобрите. Можете например да кажете: Мога да се изнервя, когато говоря пред много хора. Така че се записах в "Тоустмастърс" (американска организация за упражняване на комуникативните и лидерските умения - бел. ред.), а след това доброволно организирах някои семинари в предишната ми работа. Така че това е все по-малък и по-малък проблем за мен.