От началото на годината до момента широкият щатски индекс Standard & Poor’s 500 се е повишил с 12%, спрямо спад от 6.5% за останалите борсови индекси по света, деноминирани в долари. Разликата е най-голяма от 1992 година насам, сочат данни на Bloomberg.

Повишението на щатските индекси става реалност в период, когато само за последните три месеца индексите на развиващите се пазари загубиха около една десета от стойността си, а дълговата криза в страни от Русия до Венецуела сериозно заплашва от шокове, подобни на тези от 1998 година.

Това, обаче, е добра новина за международните пазари. Историята сочи, че всеки път, когато разликата в представянето на американските и останалите световни пазари е толкова голяма, следва сериозно възстановяване през следващите 12 месеца.

От 1970 година насам е имало четири случая, в които S&P 500 се е представял с толкова добри темпове, колкото настоящите, спрямо останалите международни пазари. В тези случаи представянето на международните пазари е било с 14 процентни пункта по-добро от на щатския индекс в следващата една година.

През 1992 година щатските индекси са се повишили, докато международните са се понижили с 14%, следствие на силното поскъпване на долара. През следващата година индексът MSCI, изключващ представянето на щатските индекси е нараснал с 30%, или близо четири пъти повече от представянето на S&P 500 за същия период.

Кризата в Латинска Америка през 1982 година накара инвеститорите да търсят сигурност в американски акции, като широкият щатски индекс се повиши с 15%, спрямо спада от 4.2% за останалите международни индекси. През следващата година международните индекси са добавили 21% към стойността си.

Над 1 трилион долара са били добавени към инвестициите в щатски акции през изтичащата си вече година, с което световната пазарна капитализация се е повишила до 66.5 трлн. долара към края на септември. Ръстът в книжата на здравните и технологични компании са неутрализирали спада в акциите на енергийните компании.