С настъпване на новогодишните празници зачестяват поканите за коктейли и новогодишни партита, както и за вътрешнофирмени партита. Трябва да знаете какъв е етикета за посещението на такъв тип мероприятия трябва да спазвате, съветва Кристина Крънчева управител на СМ Консултинг ЕООД.

Преди всичко, когато получим покана, трябва да видим дали на нея е написано RSVP, което означава, че ние трябва да потвърдим или не нашето присъствие на тържеството.

Това не е прищявка на организаторите, защото понякога за да се организира подобно мероприятие, е необходима изключително голяма подготовка и трябва да се знае точно колко души ще присъстват.

След като потвърдим, това означава че сме длъжни да отидем. Външният вид е изключително важен първо-за нас самите, и второ-за нашите партньори и домакини.

Независимо от това, че различните професии спазват различен дрескод, когато става въпрос за коктейл или вечеря, трябва да се съобразим с изискванията. Мъжете е добре да са с костюми, или поне сако, а жените със сака или рокли. При всички случаи обаче трябва да сте различно облечени от начина по който ходите на работа.

При пристигане на коктейл първо трябва да се ръкувате с всички, които ви чакат на вратата. Не е редно директно да се влезе, без да се поздравят домакините, които организират мероприятието.

След това не трябва първо да се насочваме към бюфета, нещо, което е характерно за нас. Насочването първо към чашите или бюфета не правят добро впечатление.

Никой не ви кани, защото смята че сте гладни или жадни, напротив, това са комплименти от домакините. Така че не бива да се злоупотребява с това. Ако сме пропуснали обяд чаша вино може да направи така, че да се изложим, да започнем да говорим неща, които при други обстоятелства не бихме казали.

Не трябва да се претрупват чиниите и да се отива в ъгъла. Коктейлите са места, където се създават контакти. При запознаване трябва да се ръкуваме с всички. За удобство е добре да държим чашата с лявата ръка, което ще ни спести излишни движения при поздравяване.

Разговаряйте с всички хора, като темите на разговор не трябва да включват бизнес. Другите теми-табу са политика и религия.

Подходящи теми на разговор са хобитата, дори и задръстванията, времето не е най-подходящата тема. Не всички обичат лошото или слънчевото време, затова с непознати хора не се препоръчва да се говори на тази тема.

Като си тръгваме, трябва задължително да благодарим на домакините, но без да се прекъсват, ако разговарят. Ако не може в момента, може и на следващия ден да се благодари по телефона или мейл, но това трябва задължително да се направи.

Обикновено в поканите е написан часът за начало на коктейла, ако не пише краен, което рядко се случва, то трябва да се знае, че един коктейл трае обикновено около два часа. Ако коктейлът е обявен за шест часа, е редно да не се закъснява с повече от половин час. Пристигане след този диапазон се тълкува като лош маниер.

На един коктейл не бива да отделяте само 15 минути, защото сте канен на друг след това. Напротив, изберете само един, на който да отидете, без да го претупвате, съветва още госпожа Крънчева.