Най-трудната част от инвестирането понякога може да е свързана с това да промените себе си и собствените си възприятия. На хората им е изключително трудно да изключат емоциите при вземането на инвестиционни решения, което често води до грешки и значителни загуби. Ето и някои от най-честите грешки от инвеститорите според изданието Business Insider:

1. Продавате печелившите си и държите губещите си позиции

Изследователите наричат това „диспозиционен ефект“, при който инвеститорите закриват печелившите си позиции, за да заключат печалбите, и си запазват губещите с надеждата, че те ще се възстановят в бъдеще.

Изследване направено сред 10 000 търговски сметки в дисконтови брокери сочи, че подобни действия почти винаги имат обратния ефект. Веднъж продадени, печелившите позиции продължават да се представят по-добре от губещите.

2. Игнорирате таксите и комисионите на инвестиционните фондове

Изследване сочи, че над 80% от активно управляваните щатски фондове са се представяли по-зле от пазара през 2011 година. Защо ли? До голяма степен заради събираните от тях такси и комисиони, които често са значителни и са определени като твърд процент от управляваната сума, без да се взима в предвид реализираната доходност.

3. Търгувате твърде много

Изследване, направено сред 66 000 брокерски акаунта в голям дисконтов щатски брокер в средата на 90-те години, сочи, че домакинствата, които са търгували най-често (48 или повече сделки на година), са регистрирали доходност от 11.4%, на фона на пазарната доходност от 17.9%.

4. Купувате сляпо акции на вашия работодател

Финансовите експерти наричат това база на познание. Често инвеститорите без голям опит в търговията търсят познати неща, в които да инвестират, и решението да инвестират в акции на компанията, за която работят, им се вижда напълно логично. Подобен стил на търговия специалистите определят като изключително опасен. Често при такова инвестиране се нарушават правилата за диверсифициране. Налице е сериозна опасност при проблеми за компанията под заплаха да е не само сигурността на работата на служителите, но и техните спестявания.

Доказателство за това са работещите в Enron.

5. Следвате тълпата

Да следвате съветите на другите за горещи активи, е един от най-сигурните начини да се опарите. Тази психология е в основата на формиране на балони, при пукането на които често се търпят непоносими загуби. Идеята е да не се влиза „с всичко“, само защото всички казват, че „работата е сигурна“. Не случайно едно от основните правила на финансовите пазари е съветът на Бъфет: „Бъди алчен, когато другите ги е страх, и се страхувай, когато другите са алчни“.

6. Разчитате на медиите за съвети

В днешно време медиите са един от най-големите катализатори и проводници на мнения и съвети, които дребните инвеститори следват в търсене на добри активи на подходящи цени. Това е една огромна грешка и води до „лош тайминг“, следване на изчерпани трендове и прекомерни реакции при добри и лоши новини.

7. Позволявате на егото си да диктува при вземането на решения

Прекалената увереност може да е пагубна за портфейла на инвеститорите. Инвеститорът трябва да има изключителна увереност, за да хвърли всичките си средства в акции на определени компании или инвестиционен фонд, обещаващи висока доходност.

8. Поверявате средствата си в грешни ръце

Преди да поверите трудно изкараните си спестявания в ръцете на някой портфолио мениджър, добре е да направите щателна проверка. Наличието на отчетност поне няколко пъти в годината е задължително условие за поддържане на доверието. Ниските такси и комисиони не бива да са единственият ви мотив да изберете инвестиционен консултант или фонд.

9. Опитвате се да биете пазара

Докато портфолио мениджърите са поставени под сериозен стрес да „бият пазара“, за да си заслужат прехраната и да не бъдат заменени, индивидуалните инвеститори имат лукса да си поставят по-дългосрочни цели, което определено сваля голяма част от психологическия товар.

Дори и да следвате пасивна стратегия на покупка на фондове с ниски такси и комисиони, най-вероятно ще биете основна част от активно управляваните фондове.