Противно на всеобщите схващания, не е необходимо да сте богати или да разполагате с голям капитал, за да започнете да инвестирате. Дори и да разполагате с 1 000 свободни лева, това може да е добър начален капитал.

Нещо повече, според специалистите е много по-добре да започнете инвестициите си с малка сума, отколкото да научите по трудния начин, че на фондовите пазари не само се печели.

Вижте още: Какво да и какво да не правите според Бъфет

Ето и някои идеи на къде да насочат инвестициите си хора, разполагащи с малък първоначален капитал (под 1 000 лева).

Преди да направят това обаче, е по-добре да обмислят следните две алтернативи:

Да намалят скъпите си задължения, ако имат такива

Лихвите по някои кредити са изключително високи. Например по кредитните карти годишният процент на разходите може да достига 20% и дори повече.

Това е процент, близо два пъти по-висок от представянето на пазарите в дългосрочен план и такъв, който трудно бихте реализирали в дългосрочен план. Ето защо е добре, преди да подходите към малки инвестиции, да помислите за намаляване на скъпите си задължения.

Да формирате фонд за спешни нужди

Важно е да имате фонд за спешни нужди, в случай че останете без доход. Това важи с особена сила за хората, от чиито доход има зависими (непълнолетни лица в домакинството). Подсигурете се във фонда ви за спешни нужди да има спестени средства за между три и шест месеца месечните си разходи, преди да започнете да инвестирате.

Ако предположим, че нямате скъпи кредити и разполагате с достатъчно средства във фонда си за спешни нужди, то вече можете да мислите къде да инвестирате.

„Най-важното решение, с което да започнете инвестиционния процес, е каква е толерантността ви към риск“, съветват Пол Мойер, консултант в SavingFreak. „Ако инвестирате с дългосрочен хорозонт, или над пет години, то тогава можете да поемете известен риск, като насочвате средствата си към взаимни и индексни фондове“, смята експертът.

1. Нискоразходни индексни фондове

Първи избор, когато разполагате с малка сума за инвестиране, трябва да са нискоразходните индексни фондове. Започнете с такива, базирани на широки индекси, което освен диверсификация, ще ви подсигури и пазарна доходност.

Имайте предвид, че така ще биете основна част от професионалните мениджъри, чиито хеджфондове обикновено остават под бенчмарк индекса (с отчитане на големите им разходи за такси и комисиони).

Всъщност нискорисков индексен фонд, базиран на широк индекс, е единственото, което индивидулните инвеститори трябва да имат в портфейла си, според гениалния Бъфет.

За да докажи тезата си, той прави известния „залог за един милион долара“. В осмата година, в която Бъфет доказва, че залог на широк индекс може да бие сложни инвестиционни схеми по подбор на хеджфондове, оракулът от Омаха е с голяма преднина.

При инвестиране в индексни фондове ниските им разходи позволяват инвеститорите да се възползват и от предимствата на така нареченото „доларово осредняване“, при което периодично срещу определена сума купуват допълнително от притежаваните си акции и изглаждат ценовите колебания на пазара.

2. Планове за реинвестиране на дивидентите

Така наречените DRIPS-ве позволяват на акционерите им да купуват допълнителни акции директно от компанията със средствата, получени от дивидента. Това позволява допълнителни инвестиции с почти нулеви разходи.

3. Индивидуални акции

Ако имате задълбочени познания в определен сектор или върху определена компания и нейните продукти, то можете да инвестирате средствата си в нея.

Разбира се, трябва да имате предвид, че когато подбирате конкретна компания, то е налице сериозен специфичен риск, или казано по друг начин, можете да се отдалечите сериозно от пазарната доходност (за добро или за лошо).

Но както един от най-великите мениджъри на всички времена Стан Друкенмилър казва, липсата на девирсификация не винаги е лошо нещо. Даже напротив.

„Смятам, че диверсификацията и всички други неща, които ни учат в бизнес училищата, в днешно време е вероятно най-неправилната възможна концепция. Ако погледнете към всички велики инвеститори, чиито инвестиционни стратегии се различават, като Уорън Бефет, Карл Икаан и др, ще видите, че те са били много концентрирани в своите залози.

Те виждат инвестиционна възможност и залагат всичко на нея. Това е и моята рецепта за успех – виждате изключителна инвестиционна възможнот, която се появява относително рядко (веднъж или два пъти в годината), и залагате на нея“ съветва експертът, чийто фонд Duquesne Capital Management е носил на инвеститорите годишна доходност от над 30% в продължение на 25 години.

4. Подбрани инвестиционни фондове

А защо не да поверите средствата си на някои от най-добрите мениджъри в света? Например можете да си купите акции на фонда, управляван от Бъфет - Berkshire Hathaway, разбира се от по-евтините, защото говорим за малка сума пари.

И макар историческото представяне на един фонд да не е гаранция за бъдещето му такова, имайте предвид, че инвестирани 10 000 долара в Berkshire Hathaway през 1996 година, биха се превърнали в над 60 000 долара към момента.

5. В индексен фонд, базиран на родния пазар

Друга алтернатива за инвестиране на малки по обем средства е индексен фонд, базиран на родния SOFIX. Да, рисковете, свързани с българския фондов пазар са много и големи, основните от които са ликвидни. Ето защо можете да потърсите по-широка диверсификация с индексния фонд.

Трябва да имате предвид, че и отплатата може да е голяма. Въпреки срива на родния пазар по време на световната криза, той все пак е носил средна годишна възвръщаемост за инвеститорите от над 20% от своето създаване през далечната вече 2000 година. Това е над два пъти повече, в сравнение с доходността на широкия щатски индекс S&P 500 в исторически план.

И тук подходящо е използването на стратегията за „осредняване на разходите“, която ще ви предпази от негативните ефекти от потенциално по-нататъшно понижение или срив за пазара.

6. На валутните пазари

Валутният пазар омайва инвеститорите с няколко неща. Това е най-големият и ликвиден пазар, това е пазарът, отворен пет дни в седмицата, 24 часа на ден и на него инвеститорите имат достъп до финансов ливъридж (ползване на заемен капитал).

И докато последното може да е плюс за професионалните инвеститори, то също така може да е в основата на бързата и лесна загуба на целия капитал на младите и неопитни инвеститори.

Тук статистиката няма да е на ваша страна предвид на това, че около 90% от малките инвеститори си губят капитала на валутния пазар. Ако имате добра стратегия, желязна дисциплина и перфектен паричен мениджмънт обаче, може и да сте от останалите 10%.