Акцията е ценна книга, която е носител на право на собственост върху част от капитала на едно дружество. Покупко/продажбата на акции се осъществява в лотове (брой).

Инвеститорите могат да спечелят пари от акции по два начина: дивидентна и капиталова печалба. Дивидентът е част от печалбата, която дружествата разпределят между акционерите си. В някои страни дивидентът се разпределя на тримесечие, докато у нас е годишен.

Не всяка компания обаче разпределя дивидент. Голяма част от дружествата предпочитат да реинвестират печалбата си в развитие на дружеството.

Капиталовите печалби се реализират в случаите, когато инвеститорите продадат закупените акции на цена, по-висока от покупната им цена.

За да търгувате с акции, трябва да сключите договор с някой от лицензираните инвестиционни посредници у нас. Голяма част от банките също предлагат тази услуга.

Собствени платформи за търговия на БФБ-София към момента предлагат 3 инвестиционни посредника, докато останалите търгуват с COBOS (Clients order-book online system).

COBOS е интернет базирано приложение за оторизиран и защитен достъп в реално време до Системата за търговия на Борсата с цел въвеждане на поръчки за сключване на сделки от клиенти на борсови членове след тяхното потвърждение от борсови посредници. Реално време в случая означава, че приложенията на потребителите на COBOS се обръщат за актуализиране най-малко на всеки петнадесет секунди.

Съгласно бизнес-логиката на COBOS, потребители на системата са три вида лица - крайният клиент, брокерът на съответния инвестиционен посредник и администраторът на системата от страна на инвестиционния посредник. Всеки клиент получава електронен потребителски сертификат за работа в COBOS с клиентски права (клиентски сертификат), като същевременно сключва стандартния рамков договор за извършване на сделки с ценни книжа със съответния борсов член. Брокерът получава електронен брокерски сертификат, който уникално го идентифицира пред системата за търговия на борсата и му позволява да "препраща" към нея получените от клиента поръчки за покупка или продажба на ценни книжа. Администраторът на системата, на практика, е фигурата, която задава правата на достъп на клиента и на брокера, като същевременно е отговорен и за генерирането и поддържането на техните сертификати.

Таксата за COBOS сертификат е 72 лв./годишно, но в голяма част от случаите се поема от посредника. За всяка сделка – покупка или продажба, клиентът заплаща комисиона. Тя варира от 0.3 до 1% от стойността на транзакцията.

Старомодните играчи на Българска фондова борса използват и директния контакт с брокера си. Това обаче е по-трудният, скъп и бавен начин за търговия на борсата. Другите възможности за инвестиции включват доверително управление (при което инвеститорите дават за управление определена сума средства, с която се формира собствен портфейл), или покупка на дялове от взаимен фонд (тук предимството е, че средствата ви се управляват от професионалисти).