Ако сте семеен с малко дете и ипотечен кредит, то може би закупуването на застрахователна полица живот е точно за вас.

Този продукт е особено необходим на хора, от чиито доход зависи благосъстоянието на семейството, които мислят за подсигуряване на зависещите от тях семейни членове при настъпване на трагично събитие.

Въпросът, който възниква в главата на всеки е за каква сума да се застраховат в момент, когато доходът им е изключително ценен?

И докато това може да зависи от размера на задълженията, както и от рисковете, свързани с професията и сумата, с която смятат, че могат да подсигурят семейството си, то ето определени насоки, дадени от специалистите от insurance.com относно размера на застраховката.

На първо място помислете за доходи си. Изчисляването на застрахователната сума стартира с отчитане на дохода. Изчислете каква сума е необходима, за да замените годишния си доход.

Това до голяма степен зависи и от възрастта ви. С напредването на възрастта хората получават по-високи заплати и имат по-малко години за заместване на своя доход.

Ето и формула за това каква сума е необходима да замести дохода:

За хора на възраст между 20 и 35 години се препоръчва да увеличат настоящия си доход с 30%.

С 20% се препоръчва повишението му за хора между 36 и 40 години, с 14% за хора между 42 и 45 години, с 12% за хора между 46 и 50 години, с 10% за хора между 51 и 59 години, с 7% за хора между 60 и 65 години и с 5% за хора над 66 години.

На следващо място вземете в предвид дълговете и разходите си.

Тук трябва да включите и задълженията по кредитните си карти, по изплащането на автомобил и по ипотечния кредит, ако имате такива.

Най-важното, което трябва да вземете предвид обаче, са какви средства ще са необходими на зависимите от вас за покриване на техните разходи, без вашия доход. Тук трябва да сметнете освен традиционните разходи за съществувани и за покриване на всичките си задължения и такива, свързани с образованието на вашите деца, и др.

От така сметнатите средства, които ще са необходими за покриване на гореописаните разходи можете да извадите стойността на някои активи които притежавате.

Тук е моментът да приспаднете от сумата налични депозити, инвестиции на капиталовите пазари (ако имате такива), дялове в дружества и други неосновни активи, които притежавате, стойността на застраховки живот, които вече имате (като например задължителната такава при сключване на ипотечен кредит), пенсионни спестявания, които имате и др.