Има два начина да закърпите месечния си бюджет - да намалите разходите или да увеличите приходите. Макар и да звучи толкова лесно, често съкращаването на разходите е с малки резерви. При едно разумно потребление и поведение намаляването на разходите е ясно как става. Има обаче разходи, които няма как да премахнете, като дългосрочни задължения по изплащане на жилище и кола, месечен наем, ако сте под наем.

Постоянни разходи, като такива за консумативи - ток, вода, парно, телефон, храна, градски транспорт, издръжка на дете и др., се запазват Често, както и да мислите, трудно ще намерите начин да ги намалите значително - при условие, че постоянните са около 80-90% от дохода ви.

Та едни от малкото начини, за да живеете по-добре, са да търсите източници на повишаване на доходите, колкото и да е трудно в настоящата тежка среда и криза, която се очаква да усещаме с все по-голяма сила.

1. Отървете се от ненужните неща. Това, което е безполезно за вас, може да е ценно за друг. Защо даден актив да хваща прах някъде вкъщи в момент, когато повече от всякога се нуждаете от средства. Пък и да не забравяме, че след „дъжд идва слънце".

Сайтовете за онлайн продажби може да са идеално средство за това. Дали ще е стар компютър, който не ползвате, фитнес уред, който служи за закачалка, старо обзавеждане или телефон, който държите в някой шкаф, все ще се окаже в помощ. За много стари предмети бихте могли дори да се обърнете към антиквари и да вземете добра цена, вместо да ги изхвърляте на боклука. Кой знае, може да имате дори стара златна пендара, завещана от баба ви, за чиято стойност дори не подозирате.

2. Намерете си работа. Ако имате такава, намерете си втора. Мислете си, че ще е временно, докато се стабилизират нещата. Във втората работа няма нищо лошо, стига да не вреди на здравето ви или на първата. Понякога почасовото заплащане е значително по-високо от нормалната ви часова ставка (макар и това не винаги да е така).

Да предположим, че сте финансов специалист, който е съкратен. Няма нищо нередно в това да смените попрището, докато секторът тръгне да се възстановява. Най-вероятно ще ви е изключително трудно да си намерите работа, защото и конкурентни на бившата ваша фирма съкращават.

3. Продайте своите умения. Можете да имате умения, които и някой друг, освен вашия работодател, би искал да купи (разбира се, вършете това в свободното си време, за да не се разделите с основната си работа). Предлагането на платени услуги в това, в което сте специализиран, би могло да бъде източник на добър допълнителен доход (особено ако сте от така наречените свободни професии).

Ако сте добър в друга сфера, различна от основната ви професия, опитайте се да печелите от хобито си (примерно рисувате от години и имате добри картини, можете да се опитате да ги продадете или да рисувате по поръчка). Експлоатирайте бившите си постижения, били те спортни, или художествени.

4. Оглеждайте се на пазара. Това, че работите някъде и моментът е труден, не означава, че някъде там няма възможност за вас за по-добра или по-добре платена работа. Ако се чувствате недооценен, изисквайте от работодателя си да осъвремени вашето заплащане, в съответствие поне със средното за сектора. Говорете с колеги, информирайте се как се движи заплащането във вашата сфера. Не забравяйте, че не сте вързан за дадена компания.

5. Осмислете вашия наем. Ако живеете под наем, помислете дали той е конкурентен или съпоставим с останалите. Ситуацията може да ви накара да си смените квартирата и да я замените с нещо по-добро. Ако сте двама души в тристаен апартамент в топ квартал, помислете използвате ли рационално и нужна ли ви е тази локация и пространство или ползвате едната стая, за която плащате допълнително, като склад.

6. Върнете се при родителите си. Ако не издържате на наеми, транспортни разходи и др. в големия град, може би връщането да живеете с родителите си няма да е чак толкова лошо решение - поне временно. Винаги при по-добри условия бихте могли отново да се отделите. Да работите за петстотин лева при разходи от хиляда е ясно, че е безсмислено и няма как да издържите в дългосрочен план.

Вижте още:

Как да пестим пари?

Как ни карат да харчим повече?

Как да намалим сметката в магазина?

Как да не губим пари?