Лихвите по кредитите у нас бележат съществен спад през последните няколко години. Това обаче до голяма степен е от полза основно за новите кредитополучатели.

Банките обикновено намалят лихвените проценти и за старите си длъжници, но много по-бавно и с по-слаби темпове от средното им понижение. Това прави положението на „заварените кредити“ много по-неизгодно, в сравнение с останалите.

Как може да се реши този проблем?

До голяма степен решението на проблема се корени в активна позиция от страна на кредитополучателите.

Те трябва редовно (например веднъж годишно) да се обръщат към финансовите си институции с молба за намаляване на лихвите по техните задължения.

Особено с пълна сила важи това за периоди, като последните няколко години, отличаващи се с непрекъснато намаляване на средните лихви по кредитите.

Казано по друг начин, ако не поискате, най-вероятно няма да ви се даде, или поне няма да ви се даде толкова, колкото заслужавате.

А практиката сочи, че банките са доста склонни и гъвкави да преговарят напоследък, особено в условията на рекордния обем струпани депозити в техните трезори и голямата конкуренция за качествени кредиполучатели.

Един от основните мотиви на хората да не искат по-добри условия по задълженията им е схващането, че най-вероятно ще им бъде отказано. Изследвания сочат обаче, че осем от десет държатели на кредитни карти обикновено получават по-ниски лихви, когато поискат това от издателите си.

Друга причина е, че голяма част от кредитополучателите не знаят как точно да подходят. Ето и някои стъпки за това, които ще ви съдействат да имате по-голям успех в преговорите:

1. Посетете клон на вашата финансова институция

Отбийте се в близкия клон и попитайте какви са възможностите и процедурите, за да бъдат намалени разходите по вашите задължения. Ако не желаете да посетите офис, можете да се обадите и по телефона.

2. Бъдете настоятелни

Не се отказвайте при първата малка пречка или ако започнат да ви пренасочват към други отдели. Това може да е просто „малка хитрост“ от банката, за да пресее кандидатите, които не са особено мотивирани.

3. Въоражете се с други по-изгодни оферти

Добре е да имате под ръка условията на по-изгодна оферта за кредит от конкурентна финансова институция. Още по-убедителен аргумент може да е, ако заплатата ви се превежда в тази банка. Това ви прави потенциален неин кредитен клиент при преференциални условия, което може да ви издейства възможно най-доброто предложение от настоящия ви кредитор.

4. Подчертайте факта, че сте надежден платец

Ако сте плащали задълженията си редовно и без наказателни такси, то вие най-вероятно сте в графата на „добрите клиенти“ на банката. Това повишава шансовете ви за успех в преговорите. Конукренцията между банките за такива кредитополучатели е жестока.

5. Имайте реалистични очаквания

Няма как да очаквате банката да е склонна да намали лихвения процент по ползвания от вас кредит наполовина. Ако той е 20%, не очаквайте финансовата институция да се съгласи да стане 10%.

6. Бъдете готов да си тръгнете

Това е критичната точка, от където ще дойде истинската ви сила в преговорите. Кредитният пазар е изключително конкурентен, а банките се надпреварват за клиентите с добра кредитна история и високи доходи.

Трябва да покажете готовност да замените настоящия си кредитор с друг, което е истинският ви „коз“ в преговорите. Разбира се, отново не бива да злоупотребявате и да се държите арогантно.