Когато непредвидимостта не дебне на всеки ъгъл, страхът от бъдещето е състояние, което може да съсипе целия ни живот. Вчера си гледал предаване за тежко болно дете, а днес получаваш информация, че твой познат – близък или далечен, е получил инсулт.

Последният е само на 50 години.Не си забелязал да има проблеми със здравето. Той има две деца. Стабилна работа и отлични възможности да се пенсионира след време и да живее добре с пенсията си. Но този човек получи инсулт. Как да не те е страх от бъдещето?

Човешката психика е много сложна. Дори съвременна медицина не може да си обясни мистерията на човешкия ум, защото нещата не са толкова пости, колкото ни се иска да бъдат.

Как да преодолеем страха си от бъдещето?

1. Приоритизирайте живота на бавни обороти
Какво означава живот на бавни обороти? Перфектно решение за информационно претоварените хора. Чудели ли сте защо млади хора започват да изпитват неудовлетворение от живота и страдат от ментални разстройства в ранна възраст?

Проблемът е, че апетитът на съвременните млади хора е прекалено силен и често се изправят пред трудната задача да постигнат луди цели.

Те се опитват да станат изключително умни и мъдри за кратък период от време. Това състезание е причина за ефекта на изгаряне. Основен минус на съвременно високотехнологично общество е страхът от бъдещето и нервността. Има толкова много информация около нас, толкова много стрес.

Колкото по-скоро намалите темпото на живота си и потушите амбициите си, толкова по-скоро ще забравите за страховете от бъдещето, защото всичко ще влезе в нормални граници.

2. Не вярвайте в магии и мистицизъм
Днес много хора, които са разумни, отделят прекомерно внимание на мистицизма в живота си. Те имат навика да вярват и да разчитат знаци на съдбата, които ги правят суеверни, подозрителни и емоционално раними. Никой и нищо не може да предскаже бъдещото ви.

Не хабете ценното си време, опитвайки се да разкриете какъв сценарий ви е приготвил животът. Защото страхът в един даден момент ще ви отнеме вътрешното спокойствие. Вярвайте във възможностите си и не позволявайте на суеверия да отслабват и да влошават качеството ви на живот.

Вижте още: Основният въпрос, който би трябвало да си задавате редовно

3. Страхът от бъдещето е опасна бомба с часовников механизъм

Няма човек, който да не е изпитвал поне веднъж страх от бъдещето. Това означава, че нямате шанс да избегнете това неприятно чувство. Единственият начин да излезете от влиянието му е да се научите да се справяте със страховете си и да не им позволявате да направляват живота ви.

Приложете максимума от силите си, за да деактивирате тази бомба с часовников механизъм, защото неконтролируемият хроничен страх и нервност могат да доведат до нежелани здравословни проблеми.
Страхът не е вирус или бактерия, която лесно да бъде убита от съвременни антибиотици. Ефективното лечение изисква много време, пари и усилия. Стремете се да не попадате в обсега на болестта – страх от бъдещето.

4. Вашето бъдеще зависи от това, което правите днес
Ако прекарвате дните и нощите си, тревожейки се за бъдещето си и размишлявайки върху преодоляването на страховете си, никога няма да започнете да управлявате живота си, докато не започнете да действате.

Научете се да мислите за сегашния момент. Ако искате да бъдете уверени и спокойни в бъдеще, трябва да следвате този път. Инвестирайте пари в себе си и започнете да спестявате пари.

5. Престанете да се опитвате да правите всичко безопасно
„Безопасният режим“ не винаги работи, защото съвременният живот е много опасен и непредвидим. Не се страхувайте да бъдете инициатори и да рискувате, защото се боите от реакцията на хората около вас. Навикът ви да търсите одобрението на околните ще ви вкара в капан.

Не се страхувайте от провала. Той винаги е най-добрият учител. Следвайте мечтите си и правете всичко, което пожелаете. Този избор ще ви направи зрели и ще можете да преживее напълно всяка сфера от живота си.

6. Вижте чашата наполовина пълна
Ако сте хипохондричен песимист, не бива да се предавате на страха при никакви обстоятелства, защото винаги има изход. Позитивното мислете не е постоянен процес на създаване на положителни мисли в ума ви, а психологическа техника, която ви помага да интерпретирате провалите в живота адекватно и рационално.

Трябва винаги да се стремите да контролирате подсъзнанието си, да възпирате мислите, провокирани от страх, и да изградите позитивно поведение за всичко, случващо се в живота ви.

7. Йога
Злощастията никога не идват сами. Хората, които вече са се изправяли пред хроничния страх, знаят, че това чувство винаги е съпроводено от физически симптоми като мускулно напрежение, болка и спазми. Тези необичайни симптоми обикновено внасят дискомфорт, защото хората нямат никаква идея как да разрешат проблема.

Често лекарите препоръчват различни средства за отпускане на мускулите. През 21 век можете да заложите на йогата.