Индексът на сините чипове SOFIX определено показва резистентност на трендовете на световните пазари – на фона на ръста им през последната една година, той се отличава с понижение.

За това можем да виним изцяло вътрешни фактори и специфични за пазара проблеми, като фалита на КТБ, необмислени законови промени, слаб интерес към пазара от местни индивидуални и институционални инвеститори, отблъскващо ниска ликвидност и др.

Виж още: Китайският сценарий напълно възможен за БФБ

В подобни условия перспективите за индексите са, меко казано, неясни. Инвеститорите започват да се опасяват от потенциална корекция на международните пазари, предвид на очакваното повишение на лихвите от страна на Фед и достигнатите рекордни стойности.

И докато индексът на сините ни чипове се разграничи от тренда на ръст, докато другите пазари се повишаваха, то напълно е възможно той да се движи в унисон с тях при потенциална корекция на международните пазари.

Това прави актуален въпроса какво да правят инвеститорите при потенциален по-нататъшен спад на индекса? Ето и какво съветват специалистите:

Не продавайте, а купувайте

Всички знаем основното правило на пазара “Купувай евтино, продавай скъпо”. В трудни икономически времена много хора правят точно обратното. Особено с пълна сила важи това правило след период на вече регистрирано понижение (какъвто е случаят на БФБ).

По-нататъшно понижение би следвало да се разглежда като нова възможност за покупки и би дало още по-голям догонващ потенциал на родния пазар.

Специалистите съветват, когато продължава корекцията, да не ликвидирате своите инвестиции. В зависимост от времето, с което разполагате, може да успеете да преодолеете някои краткотрайни загуби.

Ако сте на възраст около 30 години и спестявате за пенсионирането си, най-вероятно ще имате възможност да преодолеете известно връщане в инвестицията си и с течение на времето нещата да се изгладят.

Оставете нещата на автопилот

Не е лоша идеята да оставите някои неща “на автопилот", тъй като в трудни времена няма да е лесно за вас самите да правите трезви преценки.

Може да се доверите на някой инвестиционен фонд, в който да правите вноски на редовни интервали. Така ще диверсифицирате риска по време и ще се застраховате от потенциален по-нататъшен спад.

Това, което е добре да не забравяте, е да следите каква е средната цена на инвестициите ви. Например, ако инвестирате в някой фонд, примерно по 500 лева всеки месец, изчислявайте колко дяла купуват тези 500 лева всеки месец - дали повече или по-малко.

Дръжте свободни средства

Никога не се знае какви възможности могат да ви се предложат в бъдеще. Затова следвайте съвета на гениалния инвеститор Стан Друкенмилър:

Виж още: Ето как да станете феноменален инвеститор

“Основната грешка, според мен на 98% от инвеститорите и портфолио-мениджърите, е, че имат усещането, че трябва да се захващат с много неща едновременно. Ако видите изключителна възможност, възползвайте се от нея, сложете всички яйца в кошницата и бъдете много внимателни“.

Казано по друг начин, добре е винаги да разполагате със заделени средства, за да се възползвате от изключителна инвестиционна възможност, ако такава се появи.

Диверсифицирайте

Бъдете сигурни, че портфейлът ви е добре диверсифициран. Включете добри компании от сектори, които винаги ще бъдат актуални и са със силни позиции на пазара.

Инвестиране в чуждестранни акции също може да се окаже добра диверсификационна алтернатива. В същото време, внимавайте да не се обвързвате прекалено много с циклични сектори, като медии, услуги, индустриални материали, технологии и т. н.

Не подценявайте дивидентите

Дивидентът може да е един от малкото източници на свежи доходи, които да получавате в трудни моменти за пазара. Имайте предвид обаче, че влошаването на състоянието на компаниите по принцип прави сигурността на дивидента и неговия размер още по-малка.

Затова прибягвайте към компании с традиционна дивидентна политика, отличаващи се с добра дивидентна доходност. Тези компании могат да са сред най-добре представящите се в моменти на корекция, защото интересът към тях нараства сериозно.

* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на БФБ.