Като инвеститори винаги се опитваме да подобрим търговските си резултати. Ето 15 правила, които могат да помогнат в тази насока, дадени от известния инвеститор Денис Гартман, автор на The Gartman Letter.

Никога, никога не добавяйте към губещи позиции

Може да се каже, че от психологическа гледна точка сме предразположени да добавяме към губещи позиции. Често инвеститорите правят това емоционално и в подкрепа на първоначалната си теза. Егото играе голяма роля при този процес, като целта е да докажем, че не грешим. Много често това приключва пагубно за портфейла ни.

Търгувайте на печелившата страна

Инвеститорите често се объркват, като екстраполират очакванията си за икономиката върху борсата. Пазарите са много сложни и се подчиняват на собствена логика, която много често е различна от общоприетата икономическа.

Не трябва да си бик или мечка, за да печелиш. Трябва да си просто на правилната страна. Трябва да имате възможност и склонност да променяте очакванията си и да се включвате на печелившата страна. Когато фактите се променят, промянейте се и вие.

Не дръжте губещи позиции

Капиталът е в две категории – умствен и физически. От двата вида първият е много по-важен. Държането на губещи позиции води до сериозно изчерпване и амортизиране на умствения капитал, не само до финансови загуби.

Държейки губещи позиции, инвеститорите стават все по-страхливи, което е сериозен проблем в инвестирането. В същото време, така те губят възможност да се възползват от печеливши алтернативи, които излизат.

Насочете се там, където пазарът е най-силен

Това, което трябва да си поставяте като цел, не е „купувай евтино и продавай скъпо“, а по-скоро „купувай скъпо и продавай още по-скъпо“. Същото важи и при обратната посока на пазара - „продавай ниско и купувай още по-ниско“.

Естествено, няма как със сигурност да знаем къде цената точно е „висока“ и къде „ниска“. Можем обаче да видим какъв е трендът и как да се включим в него. Ако трендът е нагоре, можем да „купим скъпо и да продадем още по-скъпо“ и обратното. При низходящ тренд спокойно можем да „продаваме ниско и да купуваме още по-ниско“.

Продавайте пазарите, които са най-слаби и купувайте най-силните

Когато трендът е ясен, насочете се към най-силно движещите се в съответната посока пазари, сектори и компании. Почти сигурно е, че те ще продължат да се представят в посоката на пазара и най-вероятно с изпреварващи темпове, ако трендът се задържи.

Да правиш логични инвестиции може да е скъпо

По време на бичи пазар можем само да купуваме или да сме неутрални, а по време на мечи сигнал можем да продаваме или да сме неутрални. Залагайки на логиката, че когато нещо е паднало прекомерно много можем да се възползваме от възстановяването му при корекция, може да е доста скъпо начинание, особено ако трендът продължи (както често се случва).

Пазарите могат да останат ирационални много по-дълго, отколкото можете да си представите или да издържите финансово.

Търговията се движи на цикли

Търговията е циклична - някои цикли са добри, други лоши. Няма как да промените това. Единственото, което можете да направите, е да го приемете.

Мисли фундаментално, търгувай технически

За да си успешен в търговията, трябва да мислиш като фундаменталист и да търгуваш като технически анализатор. Задължително е да разбирате и да познавате икономическия фундамент и какво движи пазарите нагоре или надолу, но също така трябва да познавате и основите на техническия анализ. Едва тогава можете да търгувате.

Направете търговската си система проста

Сложността носи след себе си объркване, докато простотата е елегантна, според Гартман. Най-великите инвеститори на всички времена са следвали прости и разбираеми търговски схеми.

Разбирането на инвеститорската психология често е по-важно от разбирането на икономическите логики

Както се изразяват пазарните специалисти, пазарът е „сбор от мъдростта и глупостта на всички негови участници“. Затова познаването на инвеститорската психология е критично за успеха на финансовите пазари.

Мечите корекции са много по-волатилни и дълбоки, отколкото бичите корекции

Лошите новини се следват от много по-масови действия от инвеститорите, които често преминават в панически. Те водят до излизането от пазара на слабите ръце, което пък е добра новина за дългосрочните инвеститори.

Бъдете търпеливи с печелившите си позиции и нетърпеливи с губещите

Колкото по-стари са инвеститорите, толкова по-малки загуби са склонни да приемат, но се променят и очакванията за печалби.

Правете повече от това, което действа добре при вас, и по-малко от това, което действа зле

Всеки инвеститор има собствени разбирания и стратегия за търговия. Наблегнете на силните си страни, доказани и изпитани с времето, като в същото време се опитайте да ограничите недостатъците си в търговията, които често ви носят загуби.