Пазарите рядко се движат в права линия, докато трендът се разгръща. Въпреки това, когато те се движат в тренд, често ще видите „почивка“ на цената, тъй като се прибират печалби или противоположните сили се опитват да поемат сегашния тренд, пише Тайлър Йел от DailyFX.com.

В последните две седмици са наблюдавани някои основни движения при основните валути. Причините за тези големи ходове се дължат на новините, дошли от централните банки.

Когато движения като тези се случват, много често това е подходящо време да се помисли за влизане в тренда. Преди да се закопаем в някои реални примери, може да е полезно да разберем как да търгуваме при корекция на тренда.

Тълкуване на корекциите на тренда

Когато гледате графика, която прави тренд, често ще забележите, че някоя валута или други финансови инструменти се движат в стъпаловиден ход или „трионен начин“. Тази нелинейна природа на пазарите следва да се разглежда от гледна точка на това как можете да се възползвате и да търгувате.

Нелинейното естество на трендовете с корекции

Когато забележите, че пазарът се движи срещу по-големия тренд, имате една основна задача като трейдър. Трябва да работите за определяне на крайната точка и къде трендът вероятно може да се възобнови, така че да можете да влезете обратно в посоката на основния тренд. Въпреки че това не е лесна задача, наградата често си струва усилията.

Идентифициране на края на корекцията на тренда

Има много инструменти, които можете да използвате за идентифициране на крайната точка на трендовата корекция, обаче никой от тях не е точен на 100%.

Любима на много търговци вероятно ще бъде корекцията на Фибоначи, отскок от трендлинията или ценова фигура. Както можете да си представите, страхотно е, когато те се съчетават заедно и трендът отново се задейства.

Силните трендове често спират да коригират при 38.2-процентното ниво на Фибоначи.

Силните трендове могат също да спрат корекцията си при ясно обособена трендлиния.

Ценовите фигури може да ви помогнат да определите кога корекцията е изиграла своя курс.

След като сте намерили силна корекция на тренд и тази корекция потенциално приключва, имате още две стъпки.

Първата стъпка е да се определи къде бихте искали да влезете в позиция. След това трябва да се уверите, че имате положително съотношение риск – печалба.

Както можете да видите по-горе, влизането има два ключови елемента. Първият елемент е да търсите вход с чакаща поръчка. Това е така, защото чакащата поръчка изчаква вход, когато трендът вероятно вече е коригирал и цената е вероятно да продължи с този тренд.

Тази поръчка също така ви позволява да стоите настрана от търговията, ако трендът е прекъснал и се движи в обратната посока.

Трейдърите често решават да натиснат спусъка и да влязат обратно в посоката на първоначалния тренд, когато се появи пробив с нов тренд. Веднъж като сте влезли в търговията в посоката на тренда, вашето единствено острие е управлението на риска чрез риск -печалба съотношения.

Препоръчваме най-малко да не рискувате повече от това, което търсите да направите от вашата сделка.

Източник: Варчев Финанс