Всеки гледа на борсата като на място за бързо забогатяване. Теоретично, борсата е място, където парите ви биха се удвоявали на всеки девет години (на база историческото представяне на индексите в САЩ в дългосрочен план).

Борсата е място обаче, където индивидуалните инвеститори е доста вероятно да се представят много по-зле от индексите, както и да загубят голяма част от капитала си.

Виж още: Как 200 лева на месец могат да се превърнат в милиони?

Ето какво съветват специалисти от The Motley Fool в посока на това как инвеститорите да гледат на пазара и как да забогатеят от него.

Дан Кеплинджър: Да инвестираш на борсата не е „секси“. Не е бързият и лесен отговор за това как да забогатеете, който много от инвеститорите на тези пазари търсят.

Ключът за забогатяване от фондовата борса не е тайна и е добре известен на всички – фокусиране на компании със солидни бъдещи перспективи, дългосрочен ръст, с минаване на годините. За съжаление, това изглежда твърде скучно за повечето участници, впускащи се на пазара с предварителни очаквания, че това е изключително динамично място, където трябва да правят сделки всяка минута.

Добавяне към позициите от любимите ви компании с времето посредством автоматизирани програми е изключително добър метод за „мултиплициране на спестяванията ви“ с годините при позитивно пазарно развитие.

Тази проста стратегия има няколко предимства. Първо, тази стратегия на заделяне на постоянна сума за инвестиране в акции всеки месец ще носи предимството да „купувате повече“ при падащ пазар. На второ място, тя ще ви направи дисциплинирани. А дисциплината е един от основните фактори за дългосрочен успех на пазара.

Джейсън Хол: Има много доказателства, че най-добрият начин за забогатяване е чрез инвестиране на фондовите пазари. Това обаче не се случва бързо и изисква много работа. Нискоразходните индексни фондове правят достъпа до пазара много по-лесен за масовите инвеститори. Те не изискват специфични знания и умения за подбор на индивидуални акции.

А както практиката сочи, подборът на индивидуални акции невинаги е най-доброто решение. Активните фондове се представят по-зле от пазара през последните няколко години.

Инвестирането в нискоразходни индексни фондове, като например този на Vanguard, следващ широкия индекс S&P 500, носи на инвеститорите доходност, подобна на тази на широкия индекс.

Така например инвестирани 10 000 долара в този индекс са носили на инвеститорите доходността на индекса, намалена с разходна норма от 0.5% на година.

Тази сума, насочена към фонда Vanguard 500 Index, инвестирана през 1980 година, се е превърнала в над 1.5 милиона долара през 2009 и над 3.5 милиона долара през 2014 година.

Инвеститорите не бива да пренебрегват и компаниите, изплащащи стабилен дивидент. Погрешно е схващането, че с насочване към такъв род компании се отказвате от капиталови печалби. Акциите на компаниите, изплащащи стабилен и растящ дивидент, обикновено нарастват с времето.