Все повече стават специалистите, които изразяват мнение, че сме видели дъното при цената на петрола, в противовес на пазарните наблюдатели, прогнозиращи по-нататъшно поевтиняване към нива 30-40 долара за барел.

Последният, който изказа мнение, че цената на петрола е на път да се възстанови след сериозното си понижение, бе не кой да е, а генералният секретар на ОПЕК - картелът, контролиращ близо 40% от световното производство на суровината.

Виж още: Секретарят на ОПЕК: Петролът може да поскъпне до 200 долара

Добрата новина за шофьорите е, че бензинът у нас при ниво от 0.96 евро за литър (А 95) ни прави една от петте страни в ЕС с цени на горивото под психологическата граница от 1 евро за литър.

Лошата е, че не сме с най-евтиния бензин в ЕС (на по-евтин бензин се радват шофьорите в Естония и Полша), като в същото време сме далеч в класацията по достъпност (страната ни се отличава със седмия най-недостъпен бензин в света въз основа на класация на Bloomberg).

Виж още: България със седмия най-недостъпен бензин в света

И все пак, при нива от около 1.90 лева за литър, бензинът е при нива, невиждани от години. Напълно логично е да има потребители, които се опасяват от нов ръст в цената на горивото и то в разгара на най-активния за потреблението му сезон – лятото.

Как тези потребители могат да се застраховат срещу евентуално поскъпване на петрола, съответно на бензина, през следващите месеци? Преди това трябва да уточним, разбира се, че едва 45% от цената на бензина (или около поливаната) се определя от петролната компонента и е зависима към промяната в цената на петрола.

Ето и съветите на специалистите:

Най-логично звучи покупка на петролни фючърси на международните стокови пазари. В това обаче инвеститорите могат да срещнат няколко проблема. На първо място, невъзможност да се застраховат от поскъпване на петрола в един по-дългосрочен план (традиционно се търгуват фючърси, изтичащи след месец-два).

На второ място, фючърсите на петрола са доста скъпи и обикновено изискват по-голяма гаранция, съответно по-голяма сметка. Това ги прави често недостъпни и не особено удобни за търговия от по-малките инвеститори.

Търговията с фючърси е и особено волатилна и би могла да доведе до сериозни загуби за инвеститорите, особено при наближаването на крайната дата за търговия с тях.

Много по-удобен начин е да се търгуват индексни фондове, базирани върху цената на петрола. Най-големият подобен фонд е United States Oil Fund. От началото на годината акциите на фонда са загубили 12.5% от стойността си, на фона на спада в цената на петрола с 11.4%.

За по-спекулативните инвеститори има и така наречени ливъриджни фондове, базирани на цената на петрола, които са в пъти по-чувствителни към промяната й. Пример за това е фондът ProShares Ultra Bloomberg Crude Oil - борсово търгуван фонд с ливъридж, който използва заемен капитал, колкото е и основният му капитал. Или казано по друг начин, 1% промяна в цената на петрола води до два процента доходност, или загуба за инвеститорите.

От началото на годината този фонд е донесъл загуба за инвеститорите в размер на 25.1%.

Налице са и някои индиректни начини за хеджиране срещу евентуалното поскъпване на петрола на международните пазари. Един от тях е залагане на канадския долар. Традиционно канадската валута се движи в унисон с цената на петрола поради това, че петролният сектор е значителна част от икономиката на Канада.

Така например, от юни миналата година до днес, канадският долар е поевтинял с около 20%, на фона на поевтиняването на петрола с над 50%. И тук инвеститорите трябва да имат предвид, че търговията с валута (особено на маржин) е особено рискова и може да доведе до сериозни финансови загуби.

По-спекулативно настроените инвеститори могат да помислят и за залагане на активи и пазари на икономики, изключително зависими от цената на петрола.

Като пример можем да посочим руски активи, както и активи на пазари като Саудитска Арабия, например. Практиката сочи, че тези пазари се представят традиционно добре при поскъпване на петрола.

* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи.