За по-малко от 20 години от въвеждането им за търговия, базираните върху цената на даден актив фондове (ETF), се превърнаха в един от най-популярните инвестиционни инструменти, търгувани както от институционални, така и от индивидуални инвеститори.

Често промотирани като по-евтини и добри от взаимните фондове, ETF-фондовете предлагат диверсификация с ниска цена, както и опции за експозиция към активи, които иначе биха били трудни и недостъпни за търгуване от инвеститорите.

Този род фондове разполагат с активи за управление от над 1 трлн. долара и всяка година се откриват нови. ЕТF-фондовете са толкова популярни, че много брокери предлагат на своите клиенти безплатна търговия с определен брой от тях.

Идеята за инвестиране в индекс датира много назад във времето, като фондовете от затворен тип са създавани с идеята да дадат шанс на инвеститорите да влагат в определен клас активи. Този род индекси обаче се различават значително от съвременните ETF.

Първият реален опит за създаване на подобен фонд датира от 1989 г. със създаването на Index Participation Shares за S&P 500. Малкият интерес към него наложил спирането му от търговия на чикагската борса.

Не много след това, през януари 1993 година, първият ETF стартира търговията си. Фондът S&P 500 Depository Receipt (наричан на кратко SPDR или spider) е бил първия по рода си ETF- фонд, като и в момента е един от най-търгуваните.

Към днешна дата той управлява активи в размер на 86 млрд. долара, като на ден се търгуват над 250 млн. акции от него. За сравнение за пръв път обемът, търгуван на NYSE, е преминал границата от 200 млн. акции на ден през 1992 година.

И макар първият фонд да е бил основан през 1993 година, е отнело 15 години за достигането на първия активно-управляван подобен фонд да достигне до пазара .

Веднъж установено, че има апетит от страна на инвестиционната общност за такива инвестиционни продукти, започва надпреварата. Barclays навлиза в този сегмент през 1996 година, а през 1998 такива фондове започват да предлагат и от Vanguard.

Така от един фонд през 1993 година пазарът нараства до 102 през 2002 година и до близо 1000 до края на 2009 година. Към 20 декември съществува база данни за над 1 400 ETF-фондове.

Според прогнозите активите в тях се очаква да е преминал 1.1 трлн. долара, но размерът все още е значително под 12-те трлн. долара във взаимните фондове.

Интересна взаимовръзка се очертава между капиталовите потоци към ETF-фондовете и взаимните фондове при различните цикли на пазара.

В моменти на ръст нетните потоци към взаимните фондове превишават тези към индексните фондове и обратното – в тежки времена за фондовите пазари, нетните потоци към индексните фондове са по-големи.

Вторият най-голям индексен фонд е SPDR Gold Shares, който започва да се търгува през ноември 2004 година. Към момента той е с активи за близо 73 млрд. долара и се смята, че е шестият най-голям притежател на злато в света със запаси, надминаващи тези на Китай.

Въпреки че Vanguard се включва малко по-късно в надпреварата, фондът MSCI Emerging Markets ETF е най-големият фонд за чуждестранни акции.

Основан през 2005-та година, активите на фонда са в размер на 56 млрд. долара.