Как могат Facеbook или Twitter да навредят на финансите ви?

Попитайте американския футболист от Kansas City Chiefs Лари Джонсън. Той бе глобен с 213 000 долара, а в последствие загуби и работата си, заради анти-хомосексулани постове в Twitter.

Финансовото издание Bankrate предупреждава за начините, по които социалните мрежи могат да ви навредят.

Могат да ви уволнят

Най-често заради Facebook статусите! Не се оплаквайте от шефа си, работата си, колегите си, не говорете лошо по адрес на клиентите и т.н. Дори и шефът ви да не е в списъка с приятелите ви, много колеги са и все ще се намери кой да му предаде думите ви.

Още преди да ви наемат

Запитайте се в каква светлина ви представят снимките, които сет качили и статусите, които пишете? Много работодатели разглеждат профилите на кандидати за работа в социалните мрежи. На интервюто всички се държат прилично, но от профилите и снимките ви в с приятели, може да се научи много за вас като личности. Социалните мрежи обикновено излизат на първо място в търсачките, а и всеки, който знае и-мейла ви, може лесно да ви издири.

Не се залъгвайте, че информацията, която публикувате под каквато и да е форма в интернет би могла да е защитена Дори да сте направили профила си личен, вашите албуми със снимки могат да се отварят през профилите на хора, които сте добавили в контактите си, така че не публикувате пиянски снимки или други, които биха могли да ви компрометират. Внимавайте и в изказванията. Винаги преди да постенете нещо си задайте въпроса „Би ли създало това проблем в работата ми?"

Кредитори могат да ви намерят

Трудно ще убедите кредиторите си, че нямате пари за вноската, ако в същото време публикувате снимки от купони в барове или ваканции.

Не е необходимо кредиторът ви да се разкрива пред вас и да постват каквото и да било на страницата ви, те могат просто тихомълком да наблюдават ъпдейтите ви.

Можете да станете жертва на престъпници

Хората разкриват прекалено лична информация за себе си - къде излизате с приятелите си, каква кола карате, каква кола искате да си купите. От снимките ви се вижда домът ви отвътре, каква техника имате, луксозно ли е обзавеждането ви.

Можете да станете жертва както на крадци на самоличност, така и на обикновени апаши, които само чакат да пуснете статус от сорта на „Отиваме в Гърция за една седмица" и са вече информирани, че няма да сте у дома, знаейки дори точната дата, на която ще се върнете.

Разбивачи на пароли могат да пробват и евентуално да улучат паролите ви, ако използвате лични данни в тях, защото в профила си вие разкривате информация за рождената си дата, рождените дати на децата ви, могат дори да разберат моминското име на майка ви от нейния профил и т.н.

Приятелите ви

Не си мислете, че споделяте инфото само със свои познати. Група анализатори наскоро направи експеримент като създаде профил на несъществуващ човек и изпрати покана до случайно избрани хора във Facebook и Twitter. Голяма част от хората добавиха този профил. Ще се изненадате колко хора ползват фалшиви профили, за да сърфират и дори да установяват контакт с други под прикритие.

А вие колко души, които не познавате лично имате в списъка си с контакти?