В условия, когато начините за повишаване на доходите са изключително трудни, хората би следвало да акцентират върху ограничаване на ненужни разходи.

Ето най-честите причини, заради които харчите прекалено много пари, според Investopedia.com:

1. Кварталното магазинче

Този род магазини са удобни в случай, че сте пропуснали да купите нещо, или ви се налага спешно. Те обаче в никакъв случай не са подходящи за цялостно пазаруване.

Всъщност, за да си покриват разходите, те предлагат стоки, които са купили на едро от големи търговски вериги (на цени на каквито и вие бихте ги напазарували), с надценка 20-25%.

Тоест, пазаруване за 100 лева от подобно магазинче, би ви излязло с 20-на лева по-скъпо, отколкото, ако си напазарувате от голяма търговска верига.

2. Плановете за мобилни телефони

Напълно е възможно да плащате от няколко години един и същ тарифен план, без да сте си направили сметка дали той е най-изгодното решение за вас. Също така най-вероятно мобилният оператор всяка година ви го подновява (по презумпция), без да си прави труда да ви уведомява за по-изгодни и добри планове, създадени през този период.

Това да си направите труда да разгледате тарифния си план, колко потребявате и какви са предложенията на пазара, може да ви пести ежемесечно една значителна сума.

3. Вода и безалкохолни

Това са едни от най-надценените продукти, както в заведенията за бързо хранене, така и по бензиностанциите. Цената на кутийка безалкохолно може да ви излиза в пъти по-ниска, ако например си закупите цял стек от някоя голяма търговска верига.

Когато става въпрос за минерална вода, зареждането на най-големите разфасовки със сигурност излизат най-евтини.

4. Излишните банкови такси

Много хора плащат едни значителни такси на банките поради незнанието за тяхното съществуване. Най-често става въпрос за тегления от банкомати. Много хора вместо да плащат със своите дебитни карти, в магазините, където могат да го правят, теглят малки суми пари от банкомата. Една такава транзакция може да им коства 5-10% от сумата.

В последните месеци станахме свидетели на нови повишения на банковите такси и хората е добре да се замислят върху този проблем.

5. Такси за закъснение по кредитните карти

Хората може и да не осъзнават, но едно от най-големите пера за приходи на картоиздателите са наказателните такси на нередовните платци. Традиционно притежателите на кредитни карти не са сред най-финансово дисциплинираните платци и именно поради тази причина те често се таргетират от издателите на карти, а таксите по просрочие са значителни. Не бъдете от тях.

6. Купувате си едни и същи вестници и списания

Ако сте от читателите, които ревностно следят и купуват всеки брой от определен вестник, или списание, то можете да спестите в много случаи над 50% при абониране за съответното издание.

И накрая, потребителите трябва да са активни. Те трябва добре да обмислят своите разходи, за да не се оказват пестените от тях средства от други направления, хвърлени на вятъра.