Джак Богъл се възприема като основоположник на индустрията на индексните фондове. По отношение на личния си портфейл, през годините Богъл спазва правилото 60 на 40 – 60% в индексен фонд и 40% в облигационен фонд.

В условията на волатилност на световните фондови пазари, Богъл прави промяна в инвестиционната си стратегия. Той преминава към схема 50 на 50 – 50% в индексен фонд и 50% в облигационен фонд, което сочи преминаване към по-консервативен портфейл.

„Харесва ми идеята да имам по-голяма сигурност“, коментира Богъл пред финансовото издание CNBC. “Не съм толкова притеснен относно ръста на моите средства“, допълва още той.

Богъл е основен привърженик на схващането да се „отразява пазара“ вместо да се „бие“. През 1974 година той основава Vanguard, който към днешна дата е най-големият индексен фонд в света.

Като обосновка на тезата си Богъл посочва, че за последните 10 години до края на 2014 година най-големите пасивни фондове са донесли на инвеститорите среден доход от 9.27%, докато активните фондове са били с доходност от 8.05%.

Ето още четири начина, по които Богъл оформя идеалния за него портфейл:

1. Той не ребалансира портфейла си

Много активно управлявани фондове „продават“ идеята за ребалансиране на портфейлите – продажба на печелившите позиции, за да се запази първоначалната структура на портфейла. Според изследвания рискът за портфейла се намалява с неговото периодично ребалансиране.

Богъл твърди, че инвеститорите с наистина далечен хоризонт не се притесняват от това някои позиции да са с по-високо тегло.

Дори и да се налага ребалансиране, Богъл препоръчва то да се осъществява веднъж годишно.

2. Не инвестира на чужди пазари – поне не директно

Богъл е известен с това, че държи портфейла си изцяло на щатския пазар. Причината – според Богъл трябва да се инвестира на пазара, за който инвеститорът има най-много информация. Освен това, според специалиста, щатският пазар се отличава с най-голяма защита на инвеститорите.

3. За Богъл диверсификацията означава инвестиране в облигации – и нищо повече от това

Ако сте напълно спокоен за рисковете, то слагате 100% от активите си в акции в портфейл, който държите вечно. Причината – акциите са активът, доказал в исторически план, че носи най-висока възвръщаемост за дълъг период от време. Такъв портфейл обаче през 2007-2009 година би бил истинска катастрофа, посочва още Богъл.

И макар портфейлът да се е възстановил постепенно с годините, какво ще се случи, ако инвеститорите са имали спешна нужда от техните средства. Тогава е трябвало да „осчетоводят“ сериозни загуби. Богъл използва облигациите, за да намали риска от акциите в портфейла си и като застраховка срещу пазарни сривове.

4. Богъл смята, че ако инвеститорите правят „прости“ избори за портфейлите си, ще прекарват по-малко време да се притесняват за финансите си

Гениалността, според Богъл, е концентрирана в простите неща. Нещата, които са лесни за разбиране за него, са нещата, към които инвеститорът се придържа. Това, от което имат нужда инвеститорите, е фундаменталното усещане за портфейла си, че той е правилният избор в дългосрочен план.