Сътрудниците на супермаркети, квартални магазини и сервитьорите в заведенията могат виртуозно да излъжат своите клиенти, разчитайки на доверчивостта или моментната им разсеяност. Ето няколко съвета как да се предпазите от това да бъдете измамени.

Етикетът

Много разпространен начин за измама на клиента е цената на стоката да се окаже различна от обявената на етикета. Стандартна ситуация е например в голям супермаркет да вземете от рафта стока, чиято цена ви устройва, а на касата да установите, че цената е съвсем различна. Ще получите обяснение, че е станала грешка. Така или иначе няма от какво да се притеснявате- магазинът е длъжен да ви продаде стоката на цената, която е обявил на етикета.

Тест за внимание

В супермаркета виждате стока на добра цена, отбелязана с големи и ярки цифри на крещящ етикет. Ако се загледате обаче, ще установите малък надпис, който указва, че цената е за определена група клиенти- например притежатели на клиентски карти.

Следете каква купюра давате

Друг начин, по-често практикуван в малките магазини , е например да платите с банкнота от 50 лв. Магазинерът взема парите, временно се „разсейва", вършейки нещо друго и отвличайки вашето внимание (особено ако е видял, че разполагате с различни едри банкноти), след което ви брои ресто, за да кажем банкнота от 20 лв. Запасете се с търпение и спокойствие и му кажете за грешката. Ако трябва- накарайте го да преброи касата.

Нямам дребни"

Кой не е чувал класическата реплика „Нямам дребни" в магазини и заведения и не се е отказвал великодушно от малката сума, която продавачът няма. Замисляте ли се обаче колко губите по този начин за месец- два. И защо не може вие да обясните, че нямате дребни?

Покупка без касова бележка

Уловката се среща най-често в малките гаражни магазини, в които човек влиза за 3-4 неща, чиято цена приблизително знае. Дали е така? Например установихме, че в столично малко магазинче цените варират с плюс-минус 50 ст. според клиента.

Пакетираните стоки

Предварителното пакетиране- на млечни продукти, плодове и зеленчуци, е удобно за клиента, но не винаги магазините постъпват коректно с него. Така че проверявайте от време на време на домашната си везна (ако имате такава) дали грамажът на купената от вас стока съответства на обявения на етикета.