Как ще настъпи хиперинфлацията? - част I

Къде ще отидат всички тези пари?

Суровини

До края на този ужасен ден суровини от всички видове - скъпоценни и промишлени метали, петрол, храни - ще се изстрелят до Луната. Но това няма да стане, защото обикновените граждани са загубили вяра в долара (това ще се случи в дните и седмиците след това), а ще се случи, защото след като държавните облигации вече не са сигурни за съхраняване на стойността, къде тогава мениджърите ще вложат всичките тези долари? В голям стар трезор? Под матрака? В евро?

Суровини: По време на паника стоките ще бъдат възприемани като единственият сигурен начин за съхраняване на стойността, ако държавните облигации са вече прокълнати. Точно както тези облигации бяха приемани за единствената сигурна инвестиция, след като толкова много ипотечни облигации се оказаха без стойност през 2007 и 2008 г.

Този път няма да са деривати или ETF-и. Търсенето ще бъде за действителни стоки - такива, които могат да се пипнат. До края на деня, в тази паника, суровините ще са поскъпнали с между 50% и 100%. До края на седмицата - 150% до 250%. (Според Лира златото ще е най-показателно, но среброто ще се изстреля най-много - до 100 за трайунция в рамките на седмица).

Разбира се, след като стоките започнат да балонизират, тогава обикновените граждани ще усетят първия вкус на хиперинфлацията. Те ще го видят в бензиностанциите, в магазините.

Ако петролът скочи от 74 до 150 долара за един ден, а след това до 300 за седмици - напълно възможно при паника - колко ще е бензинът?

И така, какво се случва след това? Хората ще се втурнат да купуват стоки (газьол за отопление, храна, бензин, каквото и да е) и да ги купуват сега, докато те все още са повече или по-малко достъпни.

Ако всички решат в един и същ момент да обменят една стока за друга, какво се случва с относителната цена на една и относителна стойност на другата? Просто: Едната се извисява, другата се срива.

Когато хората се уплашат и започнат панически да купуват основни стоки, техните обикновени финансови активи - акции, облигации, и т.н. - ще се сринат: Всички ще бързат да осигурят пари, за да купуват стоки.

Така, веднага след като облигационният пазар се срине, акциите ще паднат катастрофално, вероятно в рамките на следващите няколко дни. Този срив в цените на акциите ще доведе до еквивалентно на експлодиране на цените на стоките - втори рунд, ако щете.

Това разпродаване на активи в преследване на суровини ще бъде самоподдържащо се - няма да има какво да го спре. Когато се отрази и на реалната икономика, обикновените хора ще изпаднат в паника и ще започнат да разпродават твърди активи- дълготрайни стоки, автомобили и камиони - за да се получат стоки, основно мазут, газ и храни. С други думи, в реалните активи няма да поскъпнат и дори запазят стойността си, когато хиперинфлацията дойде.

Въпросът, който остава, е какво да правя?

Първото нещо, което трябва да се осъзнае, разбира се, е, че хиперинфлацията може да се случи - но и ще приключи. Това няма да бъде една безкрайна ситуация и светът няма да свърши в някаква сюрреалистична реалност от типа на Лудия Макс.

Вместо това, след периода на хиперинфлация, светът ще се озове в подобна на днешната ситуация, но с лош махмурлук. Всъщност, хиперинфлацията може да се окаже нещо добро: Това в крайна сметка ще изчисти всички лоши кредити в икономиката. Тя ще събори цените на активите до по-реалистични нива. И в края на краищата, хиперинфлационна катастрофа може в дългосрочен план ще бъде по-добра за здравето на икономиката и морала на хората, за разлика от един дълъг застой.

Както Ротшилд е казал: "Купувай, когато има кръв по улиците". За да се подготвите за хиперинфлация, това което трябва да направите е да инвестирате в диверсифициран портфейл от твърди метали - никакви акции, фондове, без деривати.

Ако и когато хиперинфлацията настъпи, и нещата станат лоши, продайте суровините и купувайте имоти, както и акции в дълготрайни индустрии: мини, фармация и химическата промишленост, но не и компании с добавена стойност като технологии, космически апарати или индустриални. Причината за това е, че в пика на хиперинфлацията, най-ценни активи ще бъдат най-евтини, особено акциите и особено недвижимите имоти.

Материалът е по коментар на Гонзалдо Лира, новелист и автор на икономически анализи за Zero Hedge и Naked capitalism.