Пазарите ся място, където се срещат „бикове и мечки", а движението му в едната от двете посоки е резултат на превеса на едните, както по брой, така и по агресивност.

Какви са факторите обаче, които могат да оказват въздействие върху движението на пазарите през следващата година и на чия страна ще застанете вие - на страната на биковете или мечките? Ето някои аргументи за една от двете позиции, според икономиста и спекулант Димитър Петков:

Ако си търсите причини за спад на индексите, ето няколко:

- Следващата година ще е период, в който централните банки могат да започнат повишаване на лихвите или да започне да се консумира тази новина. Нека да припомним, че към момента лихвите в САЩ са на исторически минимум. Разбира се, ако икономиката започне да се върти с нормални обороти, това няма как да се задържи за прекалено дълъг период, защото би предизвикало инфлация.

- Високата безработица, най-вероятно ще се запази такава през цялата година. Тя пък от своя страна ще води след себе си до слабо потребление, което съставлява близо две трети от брутния вътрешен продукт на развитите страни.

- Компаниите съкратиха своите разходи през 2009-та година, което до голяма степен съдейства за по-добрите от очакванията резултати (което пък инициира ръст на индексите), но през следващата година няма да имат такава възможност.

- Печалбите на компаниите биха прогнозите, но на фона на слабите резултати от 2008 година, когато оптимизмът за пръв път бе сериозно покосен. През следващата година най-вероятно няма да съумеят да превишат очакванията, които вече е възможно да са се балонизирали, продължавайки тренда на очаквани добри представяния.

- Стимулиращите програми на правителствата няма да са в такива размери, като тази година, като доста е възможно в много държави подобни действия да бъдат дори прекратени и икономиката да се остави сама да се задвижи.

- Високи нива на държавни дългове и бюджетни дефицити, с възможно мораториуми и почти никакви възможности за помощ на бизнеса.

- Продължаващи проблеми на пазара на имотите и по-специално на бизнес-имотите.

- Затруднено финансиране на малкия и средния бизнес и повишаващо се ниво на безработицата.

Ако си търсите причини, заради които пазарите ще регистрират ръст, това са следните:

- Продължаване на програма TARP. Възможно е тя да доведе до по-нататъшни положителни настроения и възход за индексите.

- Много ниска степен на използване на производствения капацитет. Компаниите имат резерви да отговарят моментално на всяко положително изменение в търсенето на стоките им.

- Много малки запаси едро и дребно на микро и макро-ниво. Изчистването на запасите се предопредели от кризата и несигурността на обстановката. Попълването на запасите може да е естествен източник на подобряване на ситуацията за компаниите.

- Ниски лихвени нива. Макар и кредитирането да е трудно, ако стане възможно в момента, то е при изключително изгодни условия, които стимулират бизнеса и потреблението.

- Големи кешови наличности във фондовете и останалите институционални инвеститори. Много от тях чакат положителен сигнал, за да се върнат на пазарите. За някои такъв може да е вече получен.

В следствие на изброените фактори е възможно силите на биковете и мечките през следващата година да са поизравнени и никой да не успее да вземе превес.

Възможна е широка консолидация на капиталовите пазари, която се заключва с долна граница за широкия S&P 500 (барометър за всички останали пазари) при ниво 950-850 и горна между 1230-330 пункта.

Много е вероятно подобна да е и ситуацията при останалите активи, като за петрола много е възможно той да се търгува между 50 и 85 долара, а еврото в границите между 1.35-1.55 долара, смята още Петков.

Дългосрочна стратегия : buy the dip (купуване към дъната) на акции, индекси, кери-трейд валути и стоки, смята спекулантът.

* Материалът е с аналитичен характер и не представлява съвет за покупка, или продажба на активи!