Усилията на Европейската централна банка за евтино евро, с което финансовата институция да се бори срещу ниската инфлация и слабия ръст, може да си имат своята цена, предупреждават специалистите. А тя е – рекордният отлив на средства от паричните пазари в еврозоната.

Местни и чуждестранни инвеститори са изтеглили от инструменти с фиксиран доход сумата от 187.7 млрд. евро за шестте месеца до август. Това е най-много от дебюта на еврото през 1999 година.

До голяма степен тегленията и продажбите на финансови активи са допринесли за поевтиняването на еврото с 2.6% спрямо кошница от девет основни валути - най-голямото понижение от 2010 година насам.

„Чуждестранното и местно търсене на инструменти с фиксиран доход на европейските пазари е било слабо и в бъдеще слабото търсене ще продължи да е в основата на по-слабо евро“, според Филис Пападавид, главен стратег Валутни пазари в BNP Paribas SA в Лондон, цитиран от Bloomberg.

“Еврото най-вероятно ще е една от валутите с най-слабо представяне сред основните“, прогнозира още специалистът.

Експертите предупреждават обаче, че отливът на капитали от еврозоната може да стане заплаха за възстановяването на икономиката, ако е прекалено агресивен.

ЕЦБ повиши програмата си на стимули през този месец, като обяви вчера, че е купила облигации на стойност 1.7 млрд. евро през първата седмица от началото на програмата.

Драги е изправен пред изключително предизвикателство по пътя на промяна на курса на икономиката на еврозоната, смятат специалисти. Инфлацията в еврозоната е при ниво от 0.3% през изминалия месец и е далеч под целеното ниво от 2%.

Немското бизнес доверие се понижи за шести пореден месец през изминалия месец, което кара редица анализатори да прогнозират свиване на най-голямата европейска икономика.

Еврото се понижи до две и половина годишен минимум на 3 октомври при ниво от 1.2501 долара, като се разменя на нива от 1.2750 днес. Единната валута регистрира най-дългата си серия на поевтиняване от пет месеца до октомври, което бе най-дългата губеща серия от януари 2012 година насам.

Средните очаквания на анализаторите са за по-нататъшен спад на еврото към нива на търговия от 1.20 до края на следващата година.