Изминалата година може да се каже, че премина под знака на поскъпване на долара. Тенденцията се наблюдава и в началото на тази година, а много специалисти предричат, че повишението ще продължи и през настоящата.

Какво обаче, значи скъпият долар спрямо лева за потребителите?

В съчетание с повишаващите се цени на суровините през изминалата година и относително високите такива в началото на 2011 г., скъпият долар, в който се измерват суровините на международните стокови пазари, означава повишение на цените на различните стоки.

Поскъпването на горивата, на което ставаме свидетели, е естествен резултат от високите цени на петрола и скъпата, спрямо лева, щатската валута от една страна, както и повишените акцизи от началото на тази година от друга.

Редица пазарни анализатори прогнозират нарастването в цената на петрола да продължи, което на езика на потребителите се превежда в по-нататъшни повишения на цената на бензина.

Можем да очакваме и повишение в цените на храните. За поскъпването на хляба вече се спекулира доста и то може да стане реалност. От една страна това ще е резултат отново от високото ниво на долара, а от друга от повишението в цената на пшеницата.

Това поскъпване на зърнените стоки, както и в цените на горивата, най-вероятно ще се отрази не само върху цената на хляба, но и върху цените на останалите хранителни продукти.

Цените на потребителските електронни стоки, произвеждани в САЩ и останалите азиатски страни обвързани с курса на долара, също най-вероятно ще се повишат. Става въпрос за телевизори, камери и др., влизащи в списъка предимно на „черната техника".

По отношение на кредитите хората могат да бъдат относително спокойни, тъй като основната част от тях са в евро и лева. Поради незначителния процент на кредити в щатски долари, поскъпването на „зелените пари", няма допълнително да натежат на масовите кредитополучатели, а само на тези, които са ги изтеглили в долари.

Скъпият долар ще направи почивките в туристически дестинации и страни, където се ползват предимно долари, относително по-скъпи, като най-вероятно ще доведе до преориентиране към европейски дестинации.

Евтината национална валута (при поскъпване на долара) ще допринесе за ръст на износа към страни, свързали валутата си с долара, тъй като стоките ни ще се по-конкурентоспособни на тези пазари.

По отношение на вноса пък, върху баланса ще натежи вносът на петрол, който ще струва повече.