Времената за инвеститорите на световните фондови пазари са тежки, особено от началото на годината, след загуба за основните индекси от над 10% и заличена пазарна капитализация от над 3 трилиона долара.

Вижте още: Как да инвестирате като милиардерите?

Как се справят обаче професионалистите в подобна среда (или тези, които се грижат за спокойното подсигуряване на старините ви)? Ето някои от нещата, които те правят и които можете да заимствате от тях (с пълна сила важат и за родните инвеститори, където пазарът е в тежко състояние от поне две години):

1. Фокусират вниманието си върху конкретни компании

Когато пазарът се понижава като цяло, обикновено инвеститорите слагат всички компании под един знаменател. Те обаче не са еднакви, като се различават по сектори, предлагани продукти и услуги, мениджмънт и т.н.

Специалистите насочват вниманието си към качествени активи, които неизменно ще бъдат засегнати от разпродажбите и предоставят според тях добри възможности за инвестиции.

Когато бурята премине, тези компании (с най-високо качество) обикновено най-бързо се възстановяват.

2. Винаги са готови за действие

Обикновено най-добрите моменти за влизане на пазара са когато всичко изглежда безнадеждно, а разпродажбите са масирани и големи.

Историята сочи, че някои от най-големите повишения за индексите (на развитите щатски пазари) стават реалност точно в дните след масирани разпродажби.

Това се знае от професионалистите и те не се страхуват да влизат в моменти на масова паника, когато страхът на пазара напълно е изместил алчността.

3. Игнорират емоциите

Експертите не се влият от непрестанните негативни новини, които заливат пазара. Крайният песимизъм обикновено се смята за предвестник на промяна в посоката.

Не забравяйте, че акулите от Уолстрийт са експерти в манипулирането на масите и обикновено купуват в моменти, когато всички продават. В тази насока, не се поддавайте на паниката и съветите на емоциите, като професионалистите.

4. Заемат контра позиция

Когато пазарът е завладян от краен песимизъм, професионалистите следват съвета на гениалния инвеститор Уорън Бъфет - „Купувай, когато всички ги е страх и се страхувай, когато всички са алчни“.

Да си срещу тълпата понякога може да е доста печелившо. Трябва обаче да сте много внимателни и добре да определяте първоначалните си цели, нивата за влизане и да слагате стопове, за да ограничавате загубите, ако разпродажбите продължат. Така правят големите инвеститори.

5. Отърсват се от негативните емоции

Всички инвеститори имат опасения. Тези опасения често прерастват в страх, а страхът в паника. Професионалистите знаят това и се опитват всячески да се отърсват от негативните емоции и да ги заместват с позитивни.

Понякога стигат дори твърде далеч, като има случаи, в които прибягват до хипноза, за да останат спокойни.

Вижте още: Трейдъри прибягват до хипноза, за да останат спокойни