Често се казва, че правилното построяване на портфейла по размер на позициите е ключов фактор за успех. Всъщност, правилният подбор на размера на позицията е факторът, който в най-голяма степен предопределя размера и обема на генерирания доход.

Ето и какви са съветите за размера и тайминга на позициите при форекс търговията, дадени от специалистите от Investopedia.com.

Недиверсифициране на портфейла

В своята книга „Цюрихските аксиоми", авторът Макс Гюнтер твърди, че за да се постигне добър резултат, инвеститорите трябва да избягват изкушението да диверсифицират.

Това всъщност напълно противоречи на повечето съвети за диверсификация. За съжаление, никой не е забогатял, когато е диверсифицирал прекомерно. В най-добрия случай диверсификацията балансира печелившите и губещите сделки, пише авторът.

Според Гюнтер инвеститорът би следвало да държи яйцата си в една, или две кошници и да следи изключително отблизо какво се случва в тях. Многото кошници може да доведе до разсейване на вниманието и липса на адекватни решения.

За да се убедят в правотата на тази концепция, инвеститорите е достатъчно да се вгледат в двама от най-великите инвеститори - Уорън Бъфет и Джордж Сорос. Успехът и на двамата се е предопределил от това, че инвестират в значителни дялове от компании.

Висок дял във форекс

Това е пазар, където могат да бъдат правени големи залози с ползване на ливъридж и възможност за постоянна 24-часова търговия. Разбира се, трябва да се има предвид, че високият ливъридж може да допринесе както за значителни по размер печалби, така и за загуби.

На този пазар може с малки суми да се заемат едни значителни по размер позиции, иначе непосилни за малките инвеститори.

Пазарът, освен със своята непрекъснатост, се отличава и с огромна ликвидност, която позволява влизането и излизането в позиция без проблем. Автоматизираните платформи пък предоставят много добри възможности за ограничаване на загуби или прибиране на печалби без да се изисква непрестанното наблюдаване на пазара.

Колко риск е достатъчен?

Първоначално всеки инвеститор трябва да си определи степента на поносимост към риска, който да е съобразен както с неговите възможности, така и с поставените му цели и притежаван опит.

Веднъж поставени тези таргети не бива да се прекрачват, което е основната грешка на инвеститорите и основна причина за това да зануляват сметките си. Дисциплината е и сред най-труднодостижимите и придобивани инвеститорски качества, но е ключов фактор за дълготрайния инвеститорски успех.

Добре е да се поставят и допустими загуби на сделка. Специалисти препоръчват в една сделка това ниво да не превишава 2-3% от първоначалния капитал. В някои случаи е допустимо този диапазон да бъде повишен до 5 или дори 10%, но не повече от това.

Поставяне на стопове

Сорос е казал „Няма значение дали си прав или грешиш, това което е важно е колко изкарваш, когато си прав и колко губиш, когато грешиш."

За да се определи колко да инвестирате в една позиция, трябва да сметнете и прецените с колко пипса може да се измени пазарът, ако тръгне в противоположна на вашата посока и колко загуба можете да понесете.

Използването на стопове при търговията с валута е много по-критично, отколкото когато търгувате с акции, защото при ползване на ливъридж ви предпазва от огромни по размер евентуални загуби, които да ви костват капитала.