Колко часа си спал снощи? Ако сте отговорили с "не достатъчно", вие не сте сами. Според проучване на агенцията Gallup, почти половината от хората, с които ще се срещнете днес, страдат от липса на сън.

Ние често се чувстваме малко уморени сутрин, което приемаме за леко неудобство, но фактите говорят сами за себе си. Липсата на сън намалява настроението, отслабва паметта и ни пречи да вземаме интелигентни решения по време на работния ден.

Ако не получите достатъчно сън, вие ставате разсеян и неспокоен (защото когато сме уморени, мозъкът засилва усещането за опасност.) Когато пристигнете на работа сънени, всички задачи изглеждат по-сложни и отнемат повече време.

Според едно проучване, изпълнението на една задача от сънен човек може да се сравни със състояние на леко опиянение.

Следва да се отбележи, че липсата на сън не може да се компенсира от получен в някаква форма кофеин. Въпреки че едно лате може да ви даде тласък, то също така повишава нивото на нервност и ви държи "на границата", намалява способността да си сътрудничим и също така, кафето може да попречи на творческото мислене.

За да работим с най-висока ефективност, телата ни се нуждаят от почивка.

Вижте още: Интересни разкрития от приложенията за сън за това как спим

Тъй като повечето от нас нямат шанс да спят по до късно сутрин, единственото решение е да си лягаме рано. Защо обаче това не се случва?

Има две причини: първо, ние сме толкова заети през деня, че единственото време, което намираме за себе си, е късно вечерта. На второ място, когато сме уморени, имаме по-малко воля и по-трудно за нас е да се насилим да си легнем.

Е, как да си лягаме рано и да увеличим броя на часовете за сън? Ето някои съвети, базирани на специални изследвания:

Започнете с ясно определяне на продължителността на времето, когато ви е необходимо за сън. Бъдете конкретни. Ако си поставите за цел да отидете в леглото "възможно най-скоро", ще бъде трудно да се постигне, защото няма ясна дефиниция за успех.

Най-добре е да се започне от момента, когато трябва да се събудите и да отброите от него необходимите часове за сън. Опитайте се да си дадете осем часа. Това означава, че при ставане в 06:45, трябва да си поставите за цел да бъдете в леглото в 22:45.

Подложете времето си след работа на строг одит. Една или две вечери не се опитвайте да променяте нищо. Просто напишете това, което правите след работа преди лягане.

Може да откриете, че не е необходимо да се отказвате от тези неща, които ви харесват, например гледането на телевизия от 22:30 до 23:00 часа. Просто можете да се откажете от непродуктивни дейности, които изяждат времето ви в по-ранните часове.

Ще бъде полезно да си създадете приятен ритуал, който да направи оттеглянето в леглото съблазнително решение. Този преход е изключително важен. Умората не ни гарантира бърз сън. Първо трябва да се отпуснете. Но това, което насърчава за релаксация един човек, разсънва друг. Изберете вашият начин - четене, тиха музика, намалена светлина или просто по-ниска температура.

Експертите смятат за най-добра температурата в помещението, в което спите, в рамките на 16-20 градуса.

Избягвайте синя светлина (тази, която излъчват смар телефони и компютърни екрани). Тя потиска производството на мелатонин в организма, хормон, който ни кара да спим. Изследванията показват, че ако се намали времето на излагане на синя светлина, качеството на съня се подобрява.

Медитирайте. Има доказателства, че медитативните практики намаляват стреса и повишават настроението.

Излезте на кратка приятна разходка. Ако времето позволява, вечерната разходка може да допринесе за релаксацията.

Избягвайте неприятните задачи и теми за разговор скоро преди лягане.

И накрая, сложете лист и химикал до леглото си. Ако ви дойде на ум някой важен въпрос за утре, по-добре да го напишете на хартия. Ще се учудите колко успокоява това.