Едва ли ще се намери някой, който с голяма доза сигурност да ви каже в какво е добре да инвестирате днес. В стратегиите си дори се разминават и именити инвестиционни гуру. Така например Марк Мобиус ни съветва да инвестираме в акции на развиващите се пазари. През последната половин година фондовите пазари в тези страни демонстрират завиден ръст. Друг знаменит инвеститор - Джим Роджърс обаче предпочита да влага средства в суровини, пише Interfax.

Пазарът на акции в страните от БРИК може да нарасне с 30-40% в период от три до четири години. Това прогнозира главата на Templeton Asset Management Марк Мобиус. Поводът за подобни очаквания са корени в ускорените темпове на ръст на икономиката и занижаване на държавния дълг, което ще доведе до подобряване на корпоративните резултати.

Марк Мобиус увеличава активите си във всички страни с развиващи се икономики, в частност, като се фокусира върху четирите най-големи държави в категорията БРИК, пише Bloomberg.

„Днес страните от БРИК са най-отгоре в списъка на фаворитите," каза той на пресконференция в Истанбул в сряда.

Фондовите пазари на развиващите се държави се изстреляха над два пъти от дъната си по-рано тази година. В частност индексът РТС демонстрира най-големият възход сред 89 основни световни индикатора, с ръст от 137%, като тези в Бразилия, Индия и Китай нараснаха с повече от 75%.

Все пак на бичите пазари е вероятна „внезапна и интензивна корекция", а инвеститорите трябва да са готови за покупки, смята Мобиус.

Той смята, че развиващите се икономики през тази година могат да избягат от рецесията и да са на нулата за 2009 г. За разлика от тях обаче, развитите държави, вероятно ще покажат спад на БВП от 4%, прогнозира той.

Потребителският и добивен сектор в развиващите се икономики могат да покажат най-сериозен ръст, предполага Марк Мобиус. Той отбеляза, че Китай и Бразилия предлагат най-евтините акции спрямо активите по света. Templeton Asset Management притежава инвестиции от порядъка на 2 млрд. долара в БРИК, добави шефът на компанията.

Но истината е, че колкото инвеститори, толкова и мнения. Основателят и глава на сингапурския Rogers Holdings Джим Роджърс съветва - влагайте пари в суровини.

Суровините са „най-доброто място за инвестиции" както при влошаване на ситуацията в световната икономика, така и при подобряването й, смята той.

Малките запаси от храна и намаляването на производството от петролните находища, както и растящото население, особено в Азия, ще продължат да влияят на стойността на суровините, смята експертът.

Цената на медта в сряда достигна своя връх за последните 14 месеца в Лондон и 13 месеца на Comex. Останалите цветни метали също поскъпват.

Спот цената на златото в сряда подобри отново историческия си максимум в Лондон и достигна 1 148.4 долара за трой унция.

Но и двамата експерти, както се казва, не са от вчера. Оказва се, че днес расте търсенето както на злато, петрол, така и на акции от развиващите се пазари, според проучване сред управляващите активи компании на Banc of America Securities - Merrill Lynch през ноември.

В изследването се отбелязва, че известността на инвестициите в суровини достигна пика си от 2005 г. насам, когато въпросът за този клас активи бе за първи път зададен пред инвеститори - 25% от запитаните през ноември са увеличили дела в портфейлите си на инвестициите в суровини, при 11% през октомври.

По данни на запитването 53% от респондентите са увеличили теглото на акции от развиващите се пазари, спрямо 46% през октомври. При това активи, които служат като защита от дефлация, като инструментите с фиксирана доходност и акции на компании от публичния сектор, са по-малко популярни сред управляващите портфейли.