Десет причини да сте внимателни, когато търгувате на финансовите пазари, дадени от изданието The Wall Street Journal.

1. Пазарът е вече скъп

Акциите се търгуват над 20 пъти печалбите си, според професор Робърт Шилър от Yale University. За сравнение историческото съотношение PE е 16 за този пазар. Това съотношение е добър показател за дългосрочната визия за пазара.

2. Федералният резерв се изнервя

През изминалата седмица от Fed предупредиха за слабост на икономиката, а също така станахме свидетели на серия от негативни данни, стартирали с най-важните такива - безработицата и заетостта.

3. Твърде много хора са „бичи настроени"

Активните портфолио мениджъри очакват пазарът да продължи да расте, според наскорошно изследване на Националната асоциация на активните мениджъри. И това може да се приеме като причина инвеститорите да са внимателни. Времето за покупка е когато всички са негативно настроени.

4. Дефлацията е вече факт

Потребителските цени регистрираха понижение през три поредни месеца. Това важи и за реалните заплати. Не са чудни предупрежденията за слабост на щатската икономика, когато потребителските разходи са засегнати.

5. Хората все още дължат твърде много пари

Домакинствата, компаниите и правителството се отличават с висока степен на задлъжнялост. Тя на практика е близо два пъти повече отпреди 10 години, при ниво от 35 трлн. долара. За сравнение преди десет години задлъжнялостта е възлизала на 18 трлн. долара.

6. Състоянието на пазара на труда е по-лош от очакванията

Нивото на безработица е 9.5%, като според неофициални данни само 61% от населението на възраст над 20 години е с работа в момента. Това е най-ниското съотношение от началото на 80-те години насам.

7. Пазарът на имоти продължава да е в ужасно състояние

Лошите ипотечни кредити регистрираха нов ръст през изминалия месец, след период на възстановяване. Банките са отнели нови 93 000 жилища през юли, според данни на RealtyTrac.

8. Наближава денят на труда

Обикновено септември и октомври са най-лошите в исторически план за индексите в най-голямата световна икономика. Наблюдава се така наречения септемврийски ефект.

9. Изборният сезон започна

И демократите се очаква да изгубят места във водещите щатски институции през ноември. Това създава възможности за политическо напрежение.

10. Много индикатори сочат слабост

Индексът относно промишлената активност прояви слабост през юли. Търговският дефицит се разширява, а БВП на САЩ нарасна със значително по-малко от предходното тримесечие. По-нататъшни лоши новини също не са изключени.