Ноември стартира, като първите му дни бяха доста наситени на събития. От една страна, имаме сформирано правителство, от друга - има решение по казуса с КТБ.

Явно обаче това не е достатъчно убедително за инвеститорите - предвид на ниската ликвидност и слабия ръст на водещите индекси.

На една нормална борса тези две новини биха били достатъчни, за да доведат до повишение на индексите - особено предвид на силната корекция, предизвикана именно от тези два фактора.

И все пак, каква краткосрочна стратегия биха могли да предприемат инвеститорите предвид на наближаването на ключовите месеци в края на годината, когато определено наблюдаваме сезонен характер в движението?

Традиционно това е време, когато фондовете ребалансират портфейлите си и регистрират официално резултатите си през годината (отчитат своята доходност). Това води до сериозно повишение на ликвидност, а както знаем, обикновено подобна ликвидност е съпътствана с повишение на индексите.

В търсене на подобна тенденция, ще погледнем как се е представял SOFIX през трите месеца до края на януари - период, в който се включва и традиционният „януарски ефект“.

Както вече посочихме, ноември не е от най-добрите в исторически план месеци за SOFIX - през него индексът е губил средно по 1.5% през последните 13 години.

Следващият месец, и особено следващите два месеца, са изключително ползотворни за инвестиране, поне на база на историческото представяне на индекса. Както се вижда от таблицата по-долу, средният ръст на индекса през декември е в размер на 2.9%.

Доста по-добре се получават нещата обаче, ако инвеститорите решат да задържат инвестициите си за два месеца (до края на януари през следващата година). В такъв случай средната доходност набъбва до 6.17%.

За инвеститорите има дори още по-добра новина – през последните две години доходността за двата месеца от края на януари е била в размер на средно 19% поради изключително отчетливия „януарски ефект“.

* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции. Инвестициите на фондовите борси са рисково начинание и крият сериозна опасност от реализиране на загуби.