Ако приемем, че кризата е приключила и световната икономика продължи да се възстановява, то тази тенденция няма как да отмине и България. Изниква въпросът какво да правим, ако кризата отминава?

1. Потърсете си нова работа

Ако досега сте търпели работата си, само защото сте били притиснати до стената и сте се страхували да не останете без доход, то търсенето на нова работа с по-добро заплащане е идеален момент в случай, че кризата е в историята.

Възстановяването на икономиката първо се усеща на пазара на труда със засилване на наемането на нова работна сила, особено в секторите, които са били сред най-засегнатите.

Най-силно ще се усети тенденцията на раздвижване в най-засегнатите отрасли, сред които са финансовия сектор и строителството.

Разбира се, много е възможно, ако възстановяването е в ранен етап, работодателите все още да използват несигурността и да не предлагат много по-високи от средните за сектора заплати. И все пак, ако имате работа, от която не сте доволни, нищо не ви пречи да си търсете по-добри условия.

2. Можете отново да разхлабите бюджетната примка

Кризата най-вероятно ви е накарала да стесните разходите си до минимум. Вече можете да мислите за покупки, които са ви били необходими, но сте отлагали поради несигурността на работата си.

Дори и работата ви да не е съвсем сигурна, най-вероятно ще можете по-лесно да си намерите нова. Разбира се, всичко трябва да е умерено и да не се впускате в излишни и ненужни покупки.

3. Можете да започнете да мислите за кредити и по-големи покупки

Постепенно започва да се приближава моментът, в който да започнете да мислите за закупуването на имот, ако не разполагате с такъв.

Освен, че цените на имотите значително се понижиха след кризата, банките също започнаха да отпускат кредити при по-добри условия. Лихвите по кредитите се върнаха на нива изключително близки до предкризисните.

4. Инвестиции

Освен в недвижим имот можете да помислите и за друга форма на инвестиция, като на борсата, например. Традиционно фондовите пазари изпреварват с между 6 и 8 месеца представянето на икономиката. Тоест, ако залагате на възстановяване на икономиката, то инвестициите на борсата би следвало да се направят в един по-ранен етап.

Раздвижването на пазара и ръстът на индексите през последните седмици, пък сочат, промяната на сентимента сред инвеститорите и може би време за връщане на спестяванията (или част от тях) към борсата.

5. Променете толерантността си към риск

В моменти на криза е добре толерантността към риск да е относително малка и обратното. В моменти на възстановяване тя трябва леко да се повишава и да става все по-голяма в моменти на експанзия.

Все пак, не бива да се забравя, че без риск няма награда.