Преди икономическата криза, имаше неща, в които инвеститорите бяха убедени. Например, че инвестицията в имот е сигурна, че мениджърите на взаимните фондове не могат да направят драстични загуби и т.н.

По време на криза обаче постулатите, в които вярваме, се обезсмислят. Kiplinger.com съветва читателите си да забравят следните твърденията:

Все някъде по света има пазар, на който се печелят много пари

Американските инвеститори известно време се успокояваха с идеята, че дори пазарът в САЩ да пада, в Азия, Русия, или в Латинска Америка, пазарите могат да вървят нагоре. Те вярваха, че с инвестиции на тези борси, те могат да компенсират загубите у дома. Истината е, че акциите на борсите в Китай, Индия и Русия се сринаха. През 2008 г. нетните инвестиции в развиващите се държави намаляха с 50% до 466 млрд. долара и се очаква да паднат до 165 млрд. долара тази година.

Истината: В ерата на глобализацията няма граници за мечия пазар.

Пазарът на имоти се подчинява на други закони

Считаше се, че спадът на Standard & Poor's 500 или Nasdaq, няма общо с представянето на имотните компании. През 2008 г. акциите на АДСИЦ-овете в САЩ са загубили 38%, заради кредитната криза, а прекалено амбициозните планове за експанзия повлияха отрицателно на печалбите и дивидентите.

Акциите на компаниите, които винаги дават дивидент са по-сигурни от останалите

Книжата на компаниите, за които се знае, че редовно изплащат дивидент и периодично увеличават размера му се считаха за сигурни - защото инвеститорите не бяха склонни да се разделят с тях. Днес това вече не е вярно, поради две основни причини. Първо, акциите на сините чипове се търгуват по-масово от преди и второ - дори и големите компании и банки вече не могат да си позволят да плащат много високи дивиденти.

Чуждестранните кредитори могат да източат Американската хазна за една вечер

Чуждестранни инвеститори държат държавни облигации на стойност 3.1 трилиона долара. От тях 1.1 трилиона са притежание на частни инвеститори, предимно чрез пенсионни фондове. В крайна сметка, ако търсите сигурни облигации, тези на Американската хазна не са за пренебрегване.

Златото е най-сигурното убежище в условията на проблемна икономика

В началото на февруари златото се търгуваше за 910 за унция. Цената бе такава и преди една година, когато икономиките не бяха все още толкова пострадали. През това време цените на акциите, имотите, петрола и по-рисковите активи се сринаха и изглежда, че златото е истинско спасение. Всъщност, благородният метал не поскъпва кой знае колко по време на рецесия. Когато инфлацията се забавя, хората купуват по-малко бижута, а правителствата продават резерви, за да си осигурят кеш.

Истината: Златото поскъпва във времена на просперитет, когато има инфлация, лесно кредитиране, а хората харчат пари с лека ръка (и при имотите е така).

Икономическите проблеми намаляват значимостта на щатския долар

Факт е, че когато една икономика не може да контролира инфлацията и изостава икономически, валутата й губи сила. Точно заради тази причина се сринаха валутите на Аржентина, Исландия, Мексико и Русия. Но това едва ли ще се случи с долара, поради две причини. Първо, няма много алтернативи и второ, колкото и да е паднал доларът, той все още е световната валута.

Масовите съкращения са добри за инвеститорите

През 90-те години, когато една компания обявеше, че ще прави съкращения, акциите й се изстрелваха нагоре за няколко седмици. Но днес това изобщо не впечатлява инвеститорите. Компаниите Allstate, Boeing, Caterpillar, Dell, Macy's, Mattel и Starbucks наскоро обявиха големи съкращение и ако това е оказало някакво влияние за пазара, то е било негативно. Например, през януари, Allstate съкрати 1 000 от своите 70 000 служители и акциите на компанията загубиха 21%.

Портфейлът трябва да се диверсифицира по инвестиционен стил

Експерти казват, че добрият портфейл се гради, като се селектират акции по различни принцип - по растеж и по цена. В първия случай говорим за компании, при които прогнозите са за увеличение на продажбите и печалбите. Във втория за компании, чиито акции се продават на добра цена. През 1998/99 година първите бяха на гребена на вълната, а вторите в период на застой. След това нещата се обърнаха за няколко години. Но от 2005 насам, няма кой знае каква разлика, като дори е трудно да се определи кои акции към коя категория се отнасят.

Съвет: Заложете на взаимни фонове, чиито мениджъри ще трябва да търсят добри акции, независимо от етиката им.

Добра кредитна история ви гарантира заем на добра цена

Банките имат нужда да правят печалба, така че добрата ви кредитна история не ви гарантира ниски лихви. За кредиторите най-добрите заеми са тези, при които вноската е голяма. Никой не е застрахован, че няма да му увличат лихвите по кредитната карта.