Лихвите по депозитите у нас достигнаха най-ниските си нива от девет години насам. Това обаче явно не притеснява депозантите, които продължават да увеличават средствата си в този не особено доходоносен инструмент, носещ им лихва вече от 1% годишно.

По последни данни на БНБ в края на февруари населението е държало в банките 44.7 милиарда лева.

Практиката от други страни, като Япония например, сочи, че лихвите не са основният мотив за това хората да държат средствата си в банкови депозити. Основен мотив за това е липсата на други по-добри инвестиционни алтернативи според депозантите (като основни такива обикновено се приемат имотите и фондовият пазар).

Как стоят нещата у нас?

Ще се опитаме да отговорим на този въпрос, като погледнем към взаимните фондове и представянето им през изминалата година и първото тримесечие на настоящата, както и към представянето на имотите за същия период.

В условията на корекция на БФБ, продължаваща вече близо две години (от средата на април 2014 година), родните инвестиционни фондове се представиха доста добре през изминалата година.

Въпреки понижението от 12.8% в SOFIX през 2015 година, само шест от 110-те взаимни фонда, следени от БАУД и управляващи активи на стойност 743 милиона лева, регистрираха по-голям отрицателен резултат.

Как стоят нещата през първото тримесечие?

От началото на годината до момента индексът на сините чипове е загубил 3% от стойността си. За сравнение индексът Алфа Sofix е донесъл загуба за инвеститорите от едва 0.9% за същия период.

Малко по-лошо е представянето на взаимните фондове за същия период, в сравнение с края на миналата година, като цели 20 фонда са се представяли по-зле от бенчмарка. И все пак това все още е миноритарен процент сред фондовете, влизащи в статистиката на БАУД.

Трябва също така да отбележим, че основната част от тези фондове – над половината, са такива, инвестиращи на чуждестранните пазари, така че би било много по-правилно те да се сравняват с други индекси.

Какво се случва с имотите?

Имотите бяха завърналият се актив през 2015 година. След насочване на голяма част от върнатите депозити от КТБ към пазара станахме свидетели на ръст между 7 и 13% при различните типове имоти в столицата и подобно повишение в големите градове на страната.

Когато към това се добави и доходност от наеми в рамките на над 5% през изминалата година, то определено 2015 бе добра за инвеститорите - с потенциална доходност между 12 и 18%.

Какво се случва през първото тримесечие?

Добрите трендове от края на миналата година се прехвърлиха и в началото на тази. Едностайните апартаменти, например, са поскъпнали с близо 5-7% през последните три месеца (на база офертни цени), като подобно е повишението при офертните цени и при двустайните и тристайните имоти.

Казано по друг начин, напълно е възможно и настоящата година да е много добра за инвеститорите в имоти и да им донесе поредна двуцифрена доходност, добра алтернатива на депозитите.

Въпросът, който възниква, е защо инвеститорите продължават да увеличават спестяванията си в нискодоходните депозити и не поглеждат към други инвестиционни алтернативи. Дали ги притеснява повишението в цените на имотите и продължаващата корекция на БФБ или просто разчитат на „сигурното“?