Историите за любовта и парите често вървят ръка за ръка. В този ред на мисли често ни се налагат определени клишета от големия екран.

Ето и някои от митовете от киното, събрани от финансовото издание Investopedia.com.

1. Инвестиционните банкери са богати и безскрупулни

Може би Бърнард Мадоф, макар и да не е точно инвестиционен банкер, в известна степен е доказателство за това клише. Реалността за средния инвестиционен банкер обаче, далеч не е такава. Повечето от инвестиционните банкери са обикновени хора (мъже и жени), които ходят на работа всеки ден, а повечето от тях дори и не са на Уолстрийт, както се набляга във филмите.

Повечето от тях не пушат пури и не се занимават с това да поглъщат компании, или да изритват обикновените хора от тяхната работа, както се налага в много от филмите в кината.

2. Жените не могат да се справят с пари

Често използван стереотип за опростяване на нещата. Според него жените често правят финансово неизгодни сделки, или трудно се справят с движението на финансите. Във филмите богатите жени прекарват времето си предимно в пазаруване.

Истината е, че повечето жени, подобно на мъжете, ходят на работа всеки ден и си изкарват прехраната с много усилия, като те далеч и отдавна не са рядкост в инвестиционните среди.

3. Богатите винаги играят голф

Типична сцена е финансово преуспяла личност да се среща със своите приятели на голф игрището. Създава се впечатление, че там хората прекарват основна част от времето си. В действителност 80% от милионерите са създали своето богатство със здрав труд, което означава, че не са имали много време за голф-игрищата.

4. Имаш нужда от почивка и нещата се нареждат

Бягането от проблемите не води до тяхното автоматично уреждане. Често във филмите на героите, които са стигнали до дъното и са се отказали да се борят им се случва определено извънредно събитие, (като да спечелят от лотарията например), което решава проблемите им и преобръща живота им.

5. Вселената оправя нередностите

Повечето филми са с щастлив край. Обикновено в края всичко се нарежда за хората, загубили своите спестявания, вследствие на това, че са били измамени. В действителността обаче, това рядко се случва. И макар Мадоф да е в затвора, само малка част от хората, инвестирали в неговите схеми са били компенсирани. За останалите историята е с тъжен край.

6. Пари или любов

Във филмите често се налага изводът, че трябва да се избира между любовта, или парите, като например, във филма „Неприлично предложение". Дали ще се откажеш от едното не означава задължително, че ще постигнеш другото и обратното. Освен това в действителността повечето милионери са женени, което показва, че можеш да имаш и пари и семейство.