Световните фондови пазари са разтърсени от най-лошото си представяне в началото на година от десетилетия насам. Нещо повече, широкият щатски индекс S&P 500 е на крачка от това да тества най-ниската си стойност от август на миналата година при нива от 1 820 пункта.

Според техническите анализатори, пробив на посоченото ниво може да инициира по-нататъшно понижение на индекса и тест на следващата ключова граница от 1 707 пункта (20% от върха му), където вече ще се говори за това дали ще влезе в мечи цикъл или не.

В историята на търговия на индекса от Втората световна война насам пазарът е ставал свидетел на 20 корекции, както и на 19 мечи пазари. Иначе казано мечи пазар се е появявал веднъж на всеки четири и половина години (тоест настоящият бичи цикъл от шест години е по-дълъг от средния в исторически план).

Историята сочи още, че по време на мечи пазари индексът S&P 500 се е понижавал средно с 36.9% от пика си, като те са продължавали малко над 11 месеца.

Какво да правят инвеститорите в настоящия кризисен момент?

Не се паникьосвайте

Може би най-важното за инвеститорите в подобна среда е да запазват спокойствие и здрав разум. Ако не са продали до момента, е добре сериозно да се замислят преди да направят това.

Индексът може вече да е изминал половината от пътя надолу, а при голяма част от добрите позиции спадът да е стигнал дори и по-далеч.

Казано по друг начин, трябва да се внимава да не се продаде в неподходящ момент и да се попадне в така наречената „вечна спирала от загуби“. Това е ситуацията при която инвеститорите продават ниско, после купуват по-скъпо, после продават отново ниско и така, докато загубят капитала си.

Повишете кешовите си позиции

И все пак инвеститорите е добре да имат едно на ум, че нещата могат да продължат да се влошават. Ако широкият индекс навлезе в „мечи цикъл“ и се понижи със средното, типично за подобни периоди, то при развитието на средния подобен цикъл може да се очаква до края на годината S&P 500 да е при нива от 1 365 пункта.

Както всички знаем обаче, средните неща рядко се случват.

Имайте в предвид, че повишавайки кешовите си позиции ще имате възможност да дебнете за изгодни „алтернативи“, а такива неизменно ще има, особено ако спадът продължи с настоящите си темпове.

Спестявайте повече

На следващо място добре е инвеститорите да спестяват повече. На понижението трябва да се гледа, като на добра възможност за бъдещето, а не като на момент за панически разпродажби.
Разглеждайте корекциите като добра възможност да купувате евтино. Историята сочи, че инвеститорите изчакали пет години след началото на мечия пазар, са регистрирали възвръщаемост от 25.1%.

Тоест колкото повече средства инвестирате при ниските нива на акции, толкова по-добре.

Контролирайте разходите

Друг съвет към инвеститорите е да обръщат по-голямо внимание на своите разходи. В момент, когато борсовите индекси по света се понижават, то едно от малкото неща, върху които инвеститорите имат контрол, са разходите им.

Ако в средносрочен аспект очаквате по-слабо представяне на пазара, инвестирането в хедж-фондове едва ли е най-уместният вариант. Някои от тях събират годишна такса за управление в размер на 1.5% от инвестираната сума, както и 20% от реализираната доходност.

В случай че фондът не превиши значително пазарната доходност, както и при положение, че тя се понижи, инвеститорите могат да "хвърлят пари на вятъра за комисионни на фондовете".

Това също така важи с пълна сила и при избора на онлайн брокер, ако инвеститорите търгуват за собствена сметка.

Диверсифицирайте

Традиционно понижението на индексите става все по-глобално и на инвеститорите им е много трудно да се скрият някъде.

И все пак има някои категории активи, които традиционно се представят по-добре в моменти на пазарни корекции. Сред тях са държавните облигации, а понякога и благородните метали.

И макар златото да загуби до голяма степен статута си на „спасителен актив“, виждаме как то се повиши до седем и половина месечен връх, в момент когато S&P 500 тества дъното си от миналата година. Същото може да важи и за някои валути като йената и франка и др.