Хората често губят пари поради лоши финансови съвети, давани им от „псевдо специалисти“. Ето някои от тях, които определено могат да влязат в категорията „най-лошите финансови съвети, които можете да получите“:

„Инвестирам в компания, която обещава изключително висока доходност за много кратък период“.

Финансов експерт споделя за клиент, който е спестил 500 000 долара и е потърсил помощ за диверсифициране на портфейла си, за да може да инвестира в нова компания с изключителни перспективи.

Предложението е обещавало доходност за 60 дни в размер, който, ако се е капитализирал, е носил годишна възвръщаемост от 180%. Разбира се, финансовият съветник е посъветвал да не се прави подобна инвестиция.

Клиентът е бил посъветван да набаре повече информация за компанията и да инвестира малка сума в такова начинание.

Въпреки съвета, клиентът е инвестирал значителна сума в начинанието, като компанията е изчезнала веднага след това. Проследяването на средствата е отвело разследващите към международен пазар. Но средствата са били загубени завинаги.

„Мъжете в нашето семейство не преживяват до пенсиониране, затова не спестявам средства“.

Това финансово решение идва от мъж, чийто баща, дядо и двама чичовци не доживяват до пенсиониране.

Някои хора рационализират твърде бързо решението за заделяне на средства за пенсиониране с тезата, че могат да не доживеят до него. Проблемът е решен, освен ако животът им не продължи и след това.

Продължителността на живот не може да се прогнозира и тя до голяма до голяма степен зависи от физическото и психическото здраве на всеки, работната и социална среда и т.н. Трябва да се спомене също така, че продължителността на живот се повишава с напредването на медицината.

„Този нов руски стартъп със сигурност ще струва милиарди“.

Много хора инвестират в инструменти, които не познават. Клиент на финансов експерт е получил обещанието от руски стартъп, ориентиран в хранителния сектор, да превърне милионите му в милярди.

Това обещание обаче е много често срещано във финансовия свят и често хората попадат чисто и просто в едни финансови пирамиди, където губят целия си капитал.

Нещата се усложняват още повече, когато схемите са измислени от компании с ограничени отговорности, опериращи в развиващи се страни, където защитата от финансови измами става изключително трудно.

Обикновено подобни схеми се насочват към хора, отдалечени на между пет и десет години от пенсионирането си, за които подсигуряването на старините им е топ приоритет.

„Продавай ниско и купувай високо“.

Това на практика е обратното на основния начин да се правят пари на финансовите пазари - „купувай ниско и продавай високо“. Всъщност, това е известната спирала на „вечни загуби“, в която инвеститорите често влизат, подведени от своите емоции.

Клиент с дългосрочен инвестиционен хоризонт и портфейл предимно в акции е бил посъветван да продава след спад на пазара и предвид на опасността от по-нататъшни загуби, и да купува, когато пазарът започне да се възстановява и се повиши.

„Инструктурът ми по голф ми даде този невероятен съвет“.

Собственик на малък бизнес е получил невероятно предложение от инструктора си по голф - да инвестира във фонд за недвижими имоти във Флорида.

Не са редки случаите, когато следването на такива слухове и съвети водят до „пирамидални структури“ и пълна загуба на капитал.

Особено се повишава шансът за това, когато се правят без набиране на допълнителна информация и се разчита само и единствено на мнението на човек, който дори не е специалист в тази област.

"Намерих следващия Facebook".

Това е "светият граал" в инвестирането. Много хора го търсят в усилията си към бързо забогатяване. Инвеститорите обаче трябва да имат предвид, че могат никога да не го открият, а дори и да го открият, да е вече късно, защото са загубили целия си капитал, залагайки на неуспешни опити.

Вместо това гледайте на инвестирането като на "дълъг маратон" вместо като на "къс спринт", съветват финансовите експерти.