Историята ни сочи, че когато едно предложение изглежда твърде добро, за да е истина, то най-вероятно не е истина.

Хората обаче, често са склонни да се подлъгват по подобни предложения, водени от своята природа и алчност. Примери за това има много, като някои от тях за съжаление са твърде болезнини и скъпи. Ето някои от най-честите начини да се подхлъзнете по подобен род предложения:

Финансови пирамиди

Финансовите пирамиди бяха изключително популярни у нас през 90-те години на миналия век. Обещание за голяма доходност при нисък риск подмамваха хората да дават своите трудно изкарани и спестени средства в подобен род „инвестиционни схеми“.

Икономическата теория обаче твърди, че високата доходност се свързва с по-високо ниво на риск, или както се казва: "Няма безплатен обяд". Обратното е възможно - ниска доходност при висок риск, но висока доходност при нисък риск, по-скоро не!

Виж още: Най-големите измами в историята на човечеството

Разбира се, не само хората у нас имат склонност да се поддават на подобен род „измамни обещания“. Както видяхме със случая „Мадоф“, дори и на един развит пазар с вековна история, какъвто е щатският, жертви на подобен род схеми могат да станат дори хора с изключително висока финансова култура.

Виж още: Разбиха пирамида в Германия

Бързо забогатяване на борсата

Борсата е добро място за увеличаване на капитала, но за хора с дългосрочен хоризонт и свободни капитали, които си поставят реалистични цели.

Както вече писахме, не е невъзможно на борсата заделяни 200 лева на месец да се превърнат в милиони. За това обаче са необходими дълги години, упоритост в спестяванията и относително висока финансова култура.

Ако някой ви звънне и ви каже, че знае за компания, чиито акции ще поскъпнат със 100 или повече проценти в следващата година, едва ли този човек е много надежден. Повечето от вас най-вероятно са гледали „Вълкът от Уолстрийт“.

Виж още: Бързото забогатяване е мит

Обикновените инвеститори, които искаха да се включат в ралито на БФБ с надеждата за „бързо забогатяване“, се опариха сериозно и най-вероятно напълно неправилно ще стоят встрани от пазара до формирането на следващия балон (когато може би отново ще потърсят бързото забогатяване).

Стоки на изплащане

Никога не е било по-лесно да влезете в магазина и да излезете със скъпа покупка, благодарение на компаниите за отпускане на стокови кредити.

И докато има и оферти, които реално са с нулево оскъпяване (за които търговците са се договорили да си получат „тяхното“ от производителя на съответната марка), то повечето от стоките, които ще ви предложат, най-вероятно ще са със значителен процент на оскъпяване.

Важното е да не се подлъгвате от обещанието за нулеви лихвени проценти по „стоковия кредит“, а да проверите реално какъв е размерът на ГПР (годишния процент на разходите по отпуснатия ви кредит).

Кредитни карти

Животът на кредит до голяма степен е залегнал в съвременния начин на живот. И все пак за тези с по-слаби нерви (или невъзможност да се ограничават от импулсивни покупки), плащането на стоки и услуги с пари в брой може да е по-добрия вариант.

Плащането с „виртуални пари“ може сериозно да развали финансовата ви дисциплина и да ви вкара в една дългова спирала (когато плащате само лихви без главница), от която няма излизане.

Виж още: Как най-често хвърляте пари на вятъра?

Ползването на услугите на заложни къщи

Може би по-лошо от всичко изброено до момента е ползването на пари от заложни къщи. И докато това да платите 10% върху „малка сума“, необходима ви до следващата ви работна заплата, може да не ви се вижда чак толкова лош вариант, помислете, че подобен е лихвеният процент за цяла година при един потребителски кредит.

Освен това практиката сочи, че хората, обръщащи се към този род институции, обикновено не го правят само веднъж, а прибягват към подобно финансиране и при следващи случаи, когато им трябват средства.

Заложните къщи подмамват с бързина и лесна достъпност до средства обикновено предимно задлъжнели хора, които очакват банката да им откаже отпускането на нов кредит.

Значително по-изгодни лихвени условия от тези на конкурентни алтернативи (по кредити и депозити)

Когато не разбирате особено добре нещо, не се подлъгвайте от по-изгодните му условия. Примери за това много - както при кредитите, така и при депозитите.

Макар че кредитите в други валути не са особено популярни у нас, някои финансови институции ги предлагаха преди четири-пет години, като те привличаха с по-ниските си лихвени проценти (примерно в швейцарски франкове). Последва обаче значително поскъпване на франка, което направи този род кредити в пъти по-скъпи от всички останали.

В случая обикновените хора поеха валутен риск (един вид залагайки жилищата си), който по принцип е трудно поносим дори и от специалистите.

Виж още: За щастие ипотечните кредити във франкове не бяха популярни!

За съжаление, последният пример, при който една финансова институция предлагаше дълго време най-високите лихви на пазара на депозитите, е доста показателен какво може да се случи.

Разбира се, не можем да кажем, че това е причината за случилото се с въпросната финансова институция, но това определено може да е „червена лампа“ за инвеститорите и знак, че една банка може да има нужда от капитал (или отчаяно да се нуждае от него), по една или друга причина.