За тези, които са резервирани към техническия анализ и неговата приложимост, ще представим два примера от дългосрочната (седмична) графика на валутната двойка USD/CHF, които ни показват как можем да добавяме възможностите на този вид анализ.

Едно от най-широко използваните съотношения от техническите анализатори е това на Фибоначи.

Както се вижда от графиката по-долу, след силното понижение при двойката за периода от края на май 2010 г. до средата на август 2011 г., следва корективно възстановяване, което не успява да се простре отвъд ключовата съпротива, разположена при 61.8-процентната проекция на спада във възходяща посока (което се смята за най-силното ниво на съпротива, макар и да има лек фалшив пробив).

Освен от ключовото ниво, сигнал за продажби се дават и от RSI-индикатора, който сочи, че валутната двойка е свръхкупена и това е допълнителен потвърждаващ сигнал за продажба.

Последва ново приближаване за тест на изключително важната за средносрочното движение граница и нов неуспех, след което валутната двойка влиза в низходящ канал, който ще разгледаме по-отблизо.

Валутната двойка влиза в този низходящ коридор през април на миналата година, като от тогава не може да преодолее горната и долната му граница.

Както се вижда, всеки следващ връх на зигзагообразното движение в рамките на низходящия канал е по-нисък от предходния и това до голяма степен определя низходящия тренд при валутната двойка.

Голямото движение при валутната двойка ще стане реалност при пробив на една от двете граници.

Свидетелство за пробив нагоре и промяна на низходящия тренд би бил пробив на низходящата линия в съчетание с преодоляване на предходния връх. Казано по друг начин, повишение над 0.8950 може да даде началото на силно възходящо движение при валутната двойка.

* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на валута.