Да ви разкажа една история. Така започва поредната статия, посветена на Уорън Бъфет, в електронното издание на CNBC. На годишното събрание на акционерите на Bershire Hathaway един акционер сподели как през 1976 г. е купил 200 акции на Berkshire. За една година цената им се удвоила и той станал нервен. Продал 100 от тях. Останалите 100 все още държи.

В момента тяхната цена е 18 милиона долара а той все още се изяжда от яд за това, преди години е продал другите 100.

Вижте няколко странни истории от живота на легендарния инвеститор:

Най-лошата му инвестиция

Коя е най-лошата инвестиция на Бъфет, която изтрива 20% от състоянието му и срива самочувствието му?

Много хора мислят, че това е сделката с Conoco Phillips, в която той загуби 1 млрд. долара. Тази сума обаче е по-малка от 2% от цялото му богатство.

Всъщност, най-лошата му инвестиция е купуването на бензиностанция Sinclair през 1951 г., заедно с приятели. Срещу нея на улицата правят бензиностанция Texaco, която разрушава бизнеса им. Той губи 2000 долара, а по това време спестяванията му наброяват едва 9 600 долара, така че губи около 20% от парите си и всичкият здрав труд, който са хвърлили отива на вятъра.

Не го приемат в Харвард

Харвард всъщност няма много добра репутация сред най-богатите - Бил Гейтс и Марк Закърбърг го напускат преди да се дипломират, а най-добрият инвеститор на всички времена, дори не е приет.

Бъфет впоследствие завършва Колумбийския университет. Преди това учи в известния колеж Уортън, но тъй като там не му хареса, се мести и завършва местния колеж в Омаха.

Отказват му работа на Уолстрийт, защото не е евреин.

Бъфет иска да започне работа на Уолстрийт при Бенджамин Греъм, но Греъм му отказва, защото... Бъфет не е евреин.

Греъм считал, че евреите са онеправдани и трудно могат да си намерят работа на Уолстрийт. За това искал във фирмата му да има поне един евреин. По времето, в което Бъфет е кандидатствал, свободното място е било точно за евреин.

Бъфет обаче бил много постоянен. Той се върнал в Омаха, но поддържал контакт с Греъм, като му подхвърлял свои идеи и в крайна сметка, Греъм го наел.

През 1974 - 1976 Щатската комисия по ценни книжа (SEC) разследва Бъфет за манипулиране на penny stocks (акции на малки компании, които се търгуват за по малко от един долар).

Бъфет признава, че е имало манипулации и обяснява защо. По това време той придобива компания и обещава на един от акционерите, че цената няма да падне под дадена сума. SEC не е знаела как да процедира с голям инвеститор като Бъфет. В крайна сметка негова компания е глобена със 115 000 долара, а той официално не прави никакви признания.

Навици. Може би е добре да усвоим някои навици на Бъфет или поне да ги пробваме за един ден:

- той няма компютър на бюрото си

- не носи в себе си мобилен телефон

- играе бридж по 12 часа на седмица (често с Бил Гейтс).

Годишното събрание - Buffetoplaooza

Годишното събрание на акционерите на BH е нещо като рок фестивал, но за инвеститори.

Събират се около 20 000 души. Тълпата е огромна. Отвън раздават понички, а когато вратите се отворят всички се втурват, за да заемат най-добрите места, преди „шоуто". Срещата продължава около 8 часа.

Веднъж един инвеститор задава въпроса „Как измервате успеха?" 20 000 души притаяват дъх, за да чуят цифрата, а Бъфет казва „Измервам успеха с това колко хора ме обичат."

Къщата. Бъфет е известен с това, че живее в къща, която е купил през 1956 г. за 31 500 долара. Тя се намира на най-обикновена улица. Представете си - съседите му са обикновени хора със средностатистически заплати, а до тях - човек с 60 млрд. долара!