Нещата, които трябва да учим за парите още в училище

Финансовата ни култура е критична за това да постигнем по-висок стандарт на живот и нормални старини. За съжаление, малко се прави в посока на повишаване на финансовата култура у нас - инициатива, която трябва да се вземе далеч по-присърце от медиите и инвестиционните фондове.
Виж още: Как да мислим като милионер?
Ето някои неща за парите, които е добра да сме учили в училище и определено биха подобрили начина ни на живот, ако ги знаехме по-отрано:
Как да говорим за парите?
Говоренето за пари, било то със съпруга, родителя или децата, често е по-трудно, отколкото си мислите. Но то трябва да се прави.
„Хората обикновено говорят за пари, когато са в кризисна ситуация, ако изобщо го правят“, смята експертът по комунакиции, свързани с финансовите въпроси, Сайбъл Соломон, член на Financial Therapy Association.
„Вместо това, опитайте се регулярно да обсъжадете проблеми, свързани с пари, докато това стане естествен процес“, съветва Соломон. Много двойки, които успешно контролират своите финанси, си поставят ден за обсъждане на финансовото състояние поне веднъж на три месеца.
Добре е да започнете да говорите за парите с вашите деца още в ранна детска възраст. Така ще избегнете момента те да се притесняват, когато говорят за пари в по-късен етап на живота си.
Как да живеем под възможностите си?
Друго нещо, което трябва да научите за парите, е как да живеете в съответствие с дохода си. Стандартът ви на живот трябва да е под финансовите ви активи, за да не затънете в дългове и да имате възможност да спестявате.
„Това е ключът към финансовия успех“, според Дейна Арнет, главен консултант в Rosenthal Wealth Management Group. „Има много начини да живеете добре, без да харчите всяка стотинка от дохода си, но за много хора е трудно да го постигнат“, допълва още Арнет.
„Погледнете към бюджета си и навиците си за извършване на разходи. Това е процес, който трябва да е продължителен и регулярен“, според Шантел Боне, финансов съветник в Northwestern Mutual.
Да живеете под възможностите си може да е свързано с известни лишения, като да купите кола втора употреба, по-малко жилище или да пазарувате при намаления. Това също така може да означава да пазарувате по-малко или да се лишавате от определени стоки и услуги, които не са в списъка на приоритетните ви неща.
Как да си правим по-добър бюджет?
„Повечето хора асоциират думата бюджет с нещо неприятно, при което ви се налага да жертвате краткосрочния си комфорт и да се лишавате от определени удоволствия“, според финансовия експерт Минди Крейри.
Българският бизнес
- УниКредит Булбанк с награда „Банка на годината в България“ от The Banker
- Григор Димитров е посланик на бранда „ПБ Лични финанси“ на Пощенска банка
- Стартира каузата „Свързва ни доброто: дари за децата и А1 ще удвои сумата“