Започването на нова работа би трябвало да означава нови приключения, нови възможности и ново облекло. Реалността обаче може да се окаже по-малко вълнуваща.

Списък от четири тактически съвета ще ви помогне да преживеетe благополучно първите 30 дни на новото ви поприще.

1. Градете отношения

Като нов човек в офиса по всяка вероятност очаквате мениджърът да ви представи на всички от екипа. Случва се той да не го направи. Това в никакъв случай не означава, че трябва да се пуснете по течението.

Никога не пропускайте възможността да се представите! Предстои ви обучение и развитие на новата работа, ще покажете уменията си и никога не знаете кой ще ви забележи и предложи като участник в следващия голям проект или пък на нова позиция.

Ако служителите в офиса са много, ще ви дадем още един съвет. Не просто се запознавайте с колегите си, водете си бележки. Когато се върнете зад бюрото си, пратете на всеки от тях персонализиран имейл, в който отбелязвате радостта си от срещата си с тях и надеждата пътищата ви отново да се пресекат.

2. Покажете ентусиазъм относно ролята си

Понякога новите служители проявяват интерес към други позиции в компанията. Ограничете се временно от подобни волности. През първите няколко месеца се очаква от вас да изпълнявате възложените ви задачи, а не да махате енергично с две ръце за нова позиция.

Стремежът ви към промяна толкова рано може да бъде разчетен като липса на лоялност и ентусиазъм. Ако чуете, че се откриват нови позиции в офиса, които истински ви вълнуват, постарайте се да се запознаете с хората, които работят в съответния департамент.

Когато се засичате с тях в обедната почивка или на чаша кафе за разбуждане, подпитвайки за проектите, върху които работят, вие показвате интереса си, но не прекалявате.

Вижте още: 8 неща, които новите служители не бива да правят

3. Ориентирайте се кога е подходящо да зададете въпрос и кога трябва да се справяте сами

Като нов служител ще има много неща, които не знаете. Незнанието ви ще варира от това как да се справите с телефонната система до опознаването на стратегическите приоритети на компанията.

Вземете си бележник и записвайте там възникващите въпроси. Когато станат 4-5, можете да ги изложите пред мениджъра. Записвайте отговорите, за да не се наложи да питате същите въпроси след време.

4. Научете се да бъдете непринуден професионалист

Има офиси, в които обстановката е мълчалива и затворена, а в друга – релаксираща и открита. И в двете ситуации ще успеете да се справите като непринуден професионалист. Какво означава това?

Вие никога не правите компромиси с принципите на професионализма – да бъдете точни, да бъде отговорни и да показвате нужния респект към колегите си. Освен това не забравяйте кой сте вие като личност.

Успешните професионалисти често работят много, но това не означава, че с колегите си трябва да говорите само за работа. Селективно позволете на хората в офиса да узнаят нещо повече за вас – така ще станете забележими.

Поддържането на баланса не е лесна задача. За да се уверите дали се представяте като непринуден професионалист, наблюдавайте поведението на тези ваши колеги, които се радват на одобрение от всички нива на управление на компанията. Ако прецените, че са постигнали баланса, който търсете, борете се за същото.

Можете да занимаете колегите си с хобитата и интересите си – храна, спорт, изкуство и т.н., или пък да купите бира за всички след края на изтощителна, но стойностна работна седмица!