Все повече са експертите, които предупреждават, че трябва да очакваме ниска възвръщаемост от фондовите пазари през следващото десетилетие.

Причината за това до голяма степен се крие в ниските лихви в световен мащаб, в съчетание с близките до рекорд стойности на щатските пазари - барометър за световните индекси.

Вижте още: Най-голямата заплаха пред всички, които спестяват за старини

Казано по друг начин, инвеститорите трябва да са много по-реалистични в поставянето на инвестиционни цели и очаквания за доходността.

„Бъдещата възвръщаемост на инвестициите ще е ниска, което ще е проблем предвид на нуждата от доходност, за да посрещнем бъдещите си задължения. От позицията на инвеститор, ако погледнете към очакваната норма на възвръщаемост и нивата на волатилност, то съотношението доходност-риск няма да е много привлекателно“, предупреди един от най-успешните портфолио-мениджъри на всички времена Рей Далио.

В светлината на казаното до тук, трябва много да внимавате с ползването на заемен капитал. Освен това, преди да инвестирате, трябва да направите едно нещо задължително – да покриете баланса по кредитните си карти.

Защо ли? Защото това е един от най-скъпите кредити, налични на пазара в момента. Мислите ли, че можете да реализирате годишен доход между 15 и 20% на година, каквито често са разходите по кредитните карти?

Освен това те могат да са много „коварни“. С бонуси, игри и награди, тяхната цел е да ви карат да харчите непрекъснато и да ви държат максимално задлъжнели.

Минималните погасителни вноски по тях пък са направени така, че да плащате почти и само лихвата, както и минимална част от главницата. Тоест да влезете в „спиралата на вечна задлъжнялост“, а ползваният лимит по кредитната карта да е максимален, за максимално дълъг период от време.

Никой не вини финансовите институции, че търсят печалба от над 15% годишно от вас, в свят на изключително ниски, дори отрицателни в някои региони по света (еврозоната и Япония), лихви. Това ги прави печеливши, дори и въпреки високия процент на лошите кредити по тези кредитни инструменти.

Единственият начин, по който трябва и може да ползвате лимита по кредитната си карта, е в рамките на гратисния период (в който не се начислява лихва), след което трябва да го възстановявате напълно. Ако не можете да правите това, то значи вие сте идеалната цел за всяка финансова институция, която иска да ви „зароби“.

Ако инвестирате средства, преди да сте закрили ползваните лимити по кредитната си карта и възнамерявате да поддържате баланса си дълго време, то значи вие си мислите, че можете да изкарвате поне 20% годишно (защото това ще е алтернативният разход по кредитната карта).

Същото до голяма степен важи и при ползването на заемен капитал от вашия брокер. Освен че „ливъриджът“ повишава възможността да загубите целия си капитал само при няколко грешки, той често е и изключително скъп.

А знаете ли, че първоначална инвестиция от 10 000 лева и доходност от 20% годишно биха се превърнали в над 383 000 лева за 20 години? Дали обаче това е толкова просто и можете ли да го направите е съвсем друг въпрос…