На Уолстрийт има един постулат "Sell in May and go away", който ние бихме могли да преведем „продавай през май и си почивай спокойно през лятото". А за период за връщане към борсата се приема ноември.

Практиката показва, че следването на този съвет е донесло средна доходност от 2.5% годишно от 1950-та година насам.

Дали ще се повтори такъв успех през тази година, времето ще покаже. При всички положения обаче, инвеститорите могат сериозно да се замислят, ако не да излязат, то поне да хеджират своите позиции.

Причината - твърде несигурните перспективи на щатските пазари след силното им повишение от последната една година.

След ръст от близо 70% за водещите щатски индекси от средата на март миналата година, все по-неясно става за инвеститорите дали свърши бичият пазар и предстои ли корекция.

Нещата се объркват още повече от добрите резултати, изнасяни от водещи щатски компании, на които пазарите не реагират особено бурно. Или казано по друг начин, добрите новини са вече заложени в индексите.

Въпросът е какво трябва да се случи и ще се случи ли то, за да продължи силното повишение, при положение, че индексите са изключително близо до своите върхове?

Зоната на „комфорт" за финансовите пазари е изместена именно поради заложения силен ръст и голяма част от добрите новини, които бяха очаквани. Това поставя въпрос до колко сигурни са инвеститорите за бъдещето и дали кризата е отшумяла?

Възможно е пазарът да навлезе в „рейнджови период" на ръстове и спадове, както и да видим индексите да се движат в тясна граница през лятото и остатъка от годината.

От компанията Birinyi Associates са изследвали девет бичи пазара от 1962 година насам, като са разделили всеки от тях на четири цикъла. Съгласно анализа, в първата една четвърт е регистриран ръст от 37% за водещите индекси, следван от 10% за втората четвърт, 12% през третата четвърт и 22% през последната четвърт.

Консултантската компания разглежда също така подробно бичия цикъл, стартирал с огромен ръст, подобен на наблюдавания в момента, през 1982 година. Големият ръст в началото на този цикъл е бил последван от спад от 9% през следващата една година.

Въз основа на изследванията става ясно, че обикновено бичият цикъл продължава средно четири години.

Въпреки че съществува голяма разлика между наблюдаваните цикли по отношение както на ръстовете, така и на времетраене, силното повишение в момента е нетипично исторически погледнато.

Изводът - ако не да излязат, то инвеститорите поне трябва да застраховат своите позиции.

Станете наш почитател във Facebook