Златото, среброто и паладият ще продължат поскъпването си през следващата година, като се очаква ръстът им да превиши този на земеделските суровини, прогнозират специалисти от Societe Generale SA пред Bloomberg.

Златото може да поскъпна с нови 11% от настоящите си нива в рамките на година, облагодетелствайки се от стимулиращите пакети на ФЕД и очакваната слабост в щатския долар.Специалистите прогнозират евентуално поскъпване на златото до 1500-1600 долара за тройунция в случай, че доларът поевтинее до нива 1.50-1.60 долара за евро.

От началото на годината паладият е поскъпнал със 75%, докато среброто и златото съответно с 64% и 24%. Прогнозите за паладия са за повишение от 21% през следващата година, докато очакваното повишение на среброто е от 19%.

Търсенето на благородни метали, което предопредели и новите рекордни стойности при златото, се очаква да се запази силно и през следващата година като алтернатива на очакваното поевтиняване на долара и ръста на инфлацията.

Мнението на френската банка до голяма степен се препокрива с това на останалите инвестиционни банки. Благородните метали се очаква да са най-добре представящите се сред суровините през следващата година и според Goldman Sachs Group Inc.

От Deutsche Bank AG също потвърдиха, че последните ще са сред „най-сигурните" дълги позиции през следващата година.

Притесненията около суверенните дългове на някои европейските страни се очаква да инициират нова вълна от повишение при златото.

Междувременно значително по-негативни са очакванията за поскъпването на хранителните суровини. Така например прогнозите на финансовата институция са за повишение на пшеницата от 1% през следващата година.

Някои суровини се очаква да регистрират дори сериозно понижение. Така например цената на захарта се очаква да поевтинее с 33% в следващите 12 месеца.Захарта поскъпна до ниво от 33.39 цента за паунд на 11 ноември, което бе най-високата й стойност от 1981 година насам.

Голямото рали в цените на хранителните суровини до голяма степен е сред основните причини за липсата на сериозен потенциал за по-нататъшното им поскъпване през следващата година.

Пшеницата, която постигна рекорд при ниво от 8.68 долара за бушел през август, се търгува на нива от 5.435 долара за бушел към днешна дата и се е повишила с 31% тази година.

Петролът също се очаква да се търгува по-добре от хранителните суровини през следващите пет години.Според анализаторите от френската банка черното злато може да поскъпне с 45% през следващите пет години заради проблеми с доставките и силното търсене.