Най-дългото рали за развиващите се пазари от 1997 година насам, може би е на път да свърши, следствие на очаквани повишения на лихвите в страни като Бразилия, Русия, Индия и Китай, влизащи в групата BRIC, пише Bloomberg.

За пръв път от две години насам, анализаторите наблюдаващи тези пазари, намаляват прогнозите си за печалбите на компаниите от региона с по-голям темп отколкото ги повишават.

Потребителските компании се представят по-зле от енергийните, а малките компании по-лошо от големите, сочат още данните на финансовото издание.

Подобни симптоми бяха предвестник за края на ралито за развиващите се пазари през 2008 година.

И докато индексът MSCI Emerging Markets е все още на положителна територия от 0.9% през тази година, то е възможно той много бързо да премине на отрицателна такава.

Инвеститорите и взаимните фондове все в по-голяма степен предпочитат да насочват парите си към развитите пазари. Причината за това са очакваните сериозни проблеми пред развиващите се икономики следствие на ускорения ръст на инфлацията и последствията, които това може да доведе.

Централните банки на развиващите се страни най-вероятно ще отговорят на тази негативна тенденция с повишение на лихвите, което пък сериозно ще засегне фондовите пазари.

Вчера индексът следящ представянето в региона отстъпи с 1.7%, след като перспективите пред кредитния рейтинг на най-голямата световна икономика бяха занижени.

В борбата си срещу инфлацията Китай повиши нивата на лихвите си четири пъти от октомври миналата година, докато Индия направи това осем пъти от март миналата година до момента. Бразилия ги повиши пет пъти. Русия повиши основната си лихва през февруари.

Така лихвите в Китай са 6.31% на годишна база, а тези в Индия - 6.75%. В Бразилия лихвите са 11.75%, а в Русия 8%.